NewsREGION

“Są zwierzęta, które boją się tak bardzo, że nie pomagają leki psychotropowe”2 min na czytanie

News - “Są zwierzęta, które boją się tak bardzo, że nie pomagają leki psychotropowe” - myregion

Pokazów sztucznych ogni organizowanych przez gminy nie będzie. Ale czy to coś zmieni w sytuacji przerażonych z powodu hałasu zwierząt? – Na pewno da dobry przykład i tak być powinno, ale obawiam się, że na tym koniec – mówi nam Karolina Potera-Kozar, weterynarz. A fajerwerki niebezpieczne są nie tylko dla ludzi, ale też zwierząt. – Dla nich częstotliwość tego dźwięku jest nie do wytrzymania – dodaje.

Weterynarz wyjaśnia, że to tak, jakbyśmy odpalali sztuczne ognie tuż przy swojej głowie. – Kogo obchodzi to, że właścicielka adoptowanego ze schroniska psa rok pracowała nad jego lękiem? Nad budowaniem zaufania? Teraz ta praca pójdzie na marne. Do naszej przychodni zatroskani właściciele zaczęli przychodzić już w połowie listopada. Mamy wiele specyfików, które pomagają. Jednak nie jesteśmy wstanie lekami uspokajającymi wyłączyć wszystkich lęków – zauważa pani Karolina.

Są zwierzęta, które boją się tak bardzo, że nie pomagają leki psychotropowe. A przecież właściciel w domowych warunkach nie może wprowadzić zwierzęcia w stan całkowitego znieczulenia, bo do tego konieczny jest nadzór lekarza weterynarii.

– Kiedyś operowałam psa, który w sylwestra próbował schować się pod wanną i porozcinał sobie szyję o zainstalowaną tam kratkę. A co ze zwierzętami dzikimi? Czy ktoś patrząc w rozświetlone na wszystkie kolory niebo myśli o kocie, który łamie sobie kości wyskakując z okna? Usłyszałam argument, że to tylko chwila, że zwierzę zaraz zapomni i po co robić z tego taki szum? Niestety zwierzęta nie zapomną o traumie w tak łatwy sposób – kontynuuje.

Trauma towarzyszy im przez wiele dni, a nawet miesięcy. Odbija się na ich zdrowiu echem dużo większym niż ten huk. Dlatego weterynarze przypominają, by w sylwestrową noc pamiętać o zwierzętach.

RED

Podziel się informacją ...
 • 29
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  29
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News