NewsREGION

Są e-recepty, będą e-skierowania. Już od jutra będą je wystawiać lekarze2 min na czytanie

News - Są e-recepty, będą e-skierowania. Już od jutra będą je wystawiać lekarze - myregion

Na początku ubiegłego roku wprowadzono obowiązek wystawiania e – recept. Od jutra (8.01.) lekarze będą wystawiać e – skierowania, ale w wielu placówkach korzystano z tego rozwiązania już wcześniej.

Program pilotażowy związany z elektronicznymi skierowania rozpoczął się w październiku 2018, a zakończył się 30 września 2019. Wzięło w nim udział 100 szpitali, przychodni i innych placówek medycznych. E – skierowania można otrzymać w trzech formach. – Na swoim Indywidualnym Koncie Pacjenta trzeba podać numer telefonu lub adres mailowy. Wtedy system wyśle tam czterocyfrowy kod. Jeśli senior lub inna osoba nie obsługuje Internetu też nie ma problemu. Lekarz nadal może wydrukować skierowanie w formie papierowej – mówi Mikołaj Woźniak z biura prasowego NFZ w Poznaniu. Kod potrzebny do rejestracji pacjent znajdzie pod kodem kreskowym. Nowoczesne rozwiązania mają ułatwić życie.

Nie trzeba już będzie dostarczać skierowania osobiście w terminie 14 dni — wystarczy rejestrując się osobiście lub telefonicznie, podać 4-cyfrowy kod i pesel. Nie będzie już sytuacji, które teraz się zdarzały, że trzeba wracać do lekarza z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu. E – skierowania nie można też zgubić — jest zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta, gdzie zawsze można sprawdzić kod potrzebny do rejestracji. Ma to też zmniejszyć kolejki spowodowane tym, że pacjenci zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania. Po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej.

W wolsztyńskim szpitalu system informatyczny umożliwiający wystawianie e – skierować już działa. – W ten sposób lekarze wystawiają chociaż by zlecenia na testy na koronawirusa. Nie jest możliwe, żeby spotykali się osobiście z pacjentami – mówi Karol Mońko, dyrektor szpitala w Wolsztynie. Od jutra rewolucji w lecznicy i przychodni lekarza rodzinnego nie będzie. – Nadal jednak jeśli ktoś przyjdzie z papierowym skierowaniem np. do laboratorium też zostanie obsłużony – uspokaja dyrektor.

JP

Foto ilustracyjne.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News