NewsREGION

Rząd zamyka fryzjerów, kosmetyczki, żłobki i przedszkola. Większe ograniczenia w kościołach2 min na czytanie

News - Rząd zamyka fryzjerów, kosmetyczki, żłobki i przedszkola. Większe ograniczenia w kościołach - myregion

– Jesteśmy w sytuacji kryzysowej i ciężkiej – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Od soboty (27.03.) przez najbliższe dwa tygodnie będą obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa.

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. metrów zostają zamknięte. Chodzi o handel detaliczny. Hurtownie i składy budowlane będą dostępne, żeby zapewnić ciągłość sektora budowlanego. W placówkach handlowych przewidziano bardziej rygorystyczne normy niż te obowiązujące obecnie. Od soboty w sklepach o pow. powyżej 100 m kw. będzie mogła przebywać 1 osoba na 20 m kw.

To samo w miejscach kultu religijnego – 1 os. na 20 m kw. Nadal obowiązuje odstęp półtora metra i maseczki. Salony fryzjerskie i kosmetyczne zostają zamknięte do 9 kwietnia .

Żłobki i przedszkola również będą zamknięte. Z jednym wyjątkiem – dzieci medyków i pracowników służb porządkowych np. żołnierzy, będą miały zapewnioną opiekę. Chodzi o to, żeby nie odciągać młodych lekarzy od pracy i walki z covidem. Rodzice będą mogli nadal korzystać z zasiłku.

Sport tylko dla zawodowców. Wszystkie obiekty, które nie przyjmują zawodowców będą zamknięte.

Rząd rekomenduje, żeby spędzić święta Wielkanocne w domu, w wąskim gronie, stosując zasady bezpieczeństwa. Miejsca pracy są jednym z głównych miejsc, gdzie powstają ogniska zakażeń. Dlatego rząd rekomenduje zdecydowane przejście na pracę zdalną.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał na konferencji prasowej, że zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. – Jesteśmy o krok od granicy, poza którą nie będziemy wstanie leczyć ludzi. To nie sprzęt i łóżka są wąskim gardłem, tylko ze względu na proces kształcenia służb medycznych, ich brak. Nie jesteśmy wstanie mieć więcej lekarzy i pielęgniarek – mówił Morawiecki.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News