Wakacje nad wodą

Ruszyły wypożyczalnie sprzętu wodnego. Co nam oferują w tym roku i za ile?3 min na czytanie

Wakacje nad wodą - Ruszyły wypożyczalnie sprzętu wodnego. Co nam oferują w tym roku i za ile? - myregion

Lato oficjalnie rozpoczęte, więc w ruch poszły kajaki, łodzie wiosłowe i, cieszące się największą popularnością, rowery wodne. W ofercie można znaleźć także sprzęt dla wytrawnych zdobywców piaszczystych plaż. Wszystko to na razie ma wzięcie w weekendy, ale zapewne już niebawem nie zabraknie też amatorów wypoczynku nad wodą także w dni powszednie.

Słońce i woda to doskonałe zestawienie zarówno dla miłośników plażowania, jak i aktywnego wypoczynku. Dla tych pierwszych wypożyczalnia sprzętu przy Zbąszyńskim Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji ma ofertę jak z katalogu biura podróży, bo amatorzy błogiego lenistwa już za jedyne 5 zł mogą tu wypożyczyć leżak – i to na cały dzień. Jeśli dorzucą drugiego piątaka, dostaną także parasol, a warto pamiętać, że choć opalanie się może być bardzo przyjemne, to jednak nadmiar słońca może się poważnie odbić nie tylko na kondycji skóry, ale i na zdrowiu. 

Dla tych, którzy chcieliby się poruszać, a przy okazji pooglądać z tafli Jeziora Błędno malownicze widoki, mogą skorzystać z kajaka lub roweru wodnego. – Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się wśród naszych gości rowery wodne – podkreśla pani Małgosia ze ZCSTiR. Rower wodny, w zależności od wielkości można tu wypożyczyć za 20 lub 30 zł za godzinę, a kajak za 10. – Jeśli woda się znudzi, polecamy również zwykłe rowery – dodaje. Można się nimi wybrać na przykład na przejażdżkę szlakiem wiodącym wokół jeziora. To 34 km umiarkowanie trudnej trasy, więc chcą przejechać ją całą, trzeba sobie zarezerwować ponad cztery godziny. Dla mniej zaprawionych w bojach cyklistów polecamy spokojne przejażdżki dokąd oczy poniosą i siła mięśni pozwoli. Wypożyczenie roweru na cały dzień kosztuje tylko 15 zł. 

Wybierając się na plażę w Wolsztynie o sprzęt trzeba niestety zadbać we własnym zakresie. Nic dziwnego. Wypożyczalnię prowadzi tu Uczniowski Miejski Klub Sportowy Zryw Wolsztyn, a skoro sportowy – to lenistwa nie popiera. Tutejsza wypożyczalnia ma jednak bardzo szeroki wybór rowerów wodnych. Na rejs po Jeziorze Wolsztyńskim może się wybrać jedną jednostką cała wycieczka. – Mamy w ofercie rowery dwu, cztero, pięcio, a nawet sześcioosobowe – mówi pani Ania. Koszt wypożyczenia roweru wodnego to tutaj od 14 do 22 zł. za godzinę. Wypożyczenie łodzi wiosłowej to koszt 16 zł, a kajaka -10 zł. – Jeśli tylko pogoda dopisuje, już teraz mamy ogromny ruch – dodaje. Nim jednak sezon rozkręci się na dobre, wypożyczalnia w tygodniu czynna jest od godz. 15 do 20, a w weekendy od 10 – 20, bo to głównie wtedy zjeżdżają się do miasta amatorzy wypoczynku na wodzie.

Dostępny w wypożyczalniach sprzęt nie wymaga posiadania żadnych patentów i uprawnień. Od wypożyczających nie wymaga się także okazania karty pływackiej, ale musi to być osoba pełnoletnia. Wypożyczający może zabrać na wodę tylu pasażerów, ile miejsc zapewnia wybrana jednostka, ale dzieci mogą pływać wyłącznie pod opieką dorosłych, a każdy – mały i duży, musi mieć kapok. – Nie wypożyczamy sprzętu osobom nietrzeźwym i pod żadnym pozorem nie wolno spożywać alkoholu na wodzie – zaznaczają obie nasze rozmówczynie. Za bezpieczeństwo pasażerów – zwłaszcza dzieci, ale także za osoby, które nie umieją pływać, odpowiada osoba, która wypożyczyła sprzęt, więc warto mierzyć siły na zamiary i nie zabierać ich na pokład więcej, niż jesteśmy w stanie upilnować. Trzeba też pamiętać, że rozgrzany na słońcu organizm niemal na pewno źle zareaguje na nagłą kąpiel, więc skoki z roweru czy łodzi do wody nie są najlepszym pomysłem. 

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne