NewsREGION

Rusza powszechny spis rolny. Jest obowiązkowy, a dokumenty można wypełnić przez internet1 min na czytanie

News - Rusza powszechny spis rolny. Jest obowiązkowy, a dokumenty można wypełnić przez internet - myregion

Spis rolny ma być prowadzony od 1 września do 30 listopada. Udział w nim jest obowiązkowy. Dotyczy użytkowników gospodarstw rolnych, którzy są zobowiązani podać dokładne i zgodne z prawdą informacje.

Spis odbywa się w trzech formach. Można samemu, za pośrednictwem internetowej aplikacji, wypełnić formularz dostępny na stronie Głównego Urzędu Statystycznego albo to rachmistrz może przeprowadzić wywiad telefonicznie lub bezpośrednio u rolnika.

Specjalna aplikacja będzie dostępna od jutra. Jeśli rolnik nie ma internetu, a chce skorzystać z tej formy spisu, w gminnych biurach spisowych zapewniony jest bezpłatny dostęp do komputerów i internetu. W celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie telefonicznym trzeba zadzwonić pod numer infolinii 22 2799999. Z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spiszą się samodzielnie skontaktują się rachmistrzowie spisowi.

Formularz spisowy jest podzielony na jedenaście działów, ale może się okazać, że nie wszystkie będą dotyczyły konkretnego rolnika. Warto się do spisu przygotować. Na stronie internetowej spisrolny.gov.pl można sprawdzić, o co konkretnie będą pytać rachmistrzowie. Trzeba podawać dane na dzień 1 czerwca tego roku lub za okres 12 miesięcy, liczony od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie. 

Obowiązek przeprowadzenia spisu nakłada Unia Europejska i odbywa się od co dziesięć lat. Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Służą władzom lokalnym i centralnym do podejmowania trafnych decyzji strategicznych, opartych na analizie danych. 

JP

Podziel się informacją ...
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News