NewsNOWY TOMYŚL

Rośnie dług powiatu nowotomyskiego. W ciągu ostatnich dziesięciu lat o 10 mln zł2 min na czytanie

News - Rośnie dług powiatu nowotomyskiego. W ciągu ostatnich dziesięciu lat o 10 mln zł - myregion
DCIM100MEDIADJI_0570.JPG

Od dekady systematycznie rośnie zadłużenie powiatu nowotomyskiego. W 2010 zadłużenie wynosiło 17 mln 189 tys. 955 zł, na koniec 2020 roku przekroczyło 27 mln 658 tys. zł. Co istotne, rosną również dochody. Z 53 mln 708 tys. w 2010 roku do ponad 87 mln 585 tys. zł w roku ubiegłym. To oznacza, że mimo wzrostu zadłużenia o ponad 10 mln zł, jego procentowy wskaźnik waha się w tym samym przedziale, w granicach 30 proc. dochodów.

Co jest powodem rosnącego zadłużenia? Jak wyjaśnia sekretarz powiatu Ewa Bąbelek, przyczynia się do tego realizacja inwestycji, a także rosnące potrzeby lokalne. 

– Wejście Polski w struktury europejskie oraz możliwość korzystania przez Polskę ze środków z całą pewnością przyczyniło się do rozwoju lokalnego, ale także do dynamicznego wzrostu poziomu zadłużenia Jednostek Samorządu Terytorialnego. Nieustannie wzrastają potrzeby lokalne, zwłaszcza w zakresie infrastruktury społecznej oraz drogowej, a ich zaspokojenie spoczywa między innymi na samorządzie powiatowym – tłumaczy Ewa Bąbelek. 

Sekretarz wskazuje również, że realizacja potrzeb lokalnych, często możliwa jest dzięki skorzystaniu ze środków pochodzących z UE, jednakże w warunkach ograniczonych dochodów własnych niezbędne jest pozyskiwanie zwrotnych źródeł finansowania. – Ich wykorzystanie pozwala funkcjonować w warunkach niedostosowania dochodów do kosztów wykonywanych zadań, a także utrzymywać je na wysokim poziomie. Rosnące zadłużenie wbrew pozorom nie zawsze jest zjawiskiem negatywnym – podkreśla Bąbelek. 

ŁR

Wyróżnia się tzw. zły i dobry dług publiczny. W przypadku kiedy zaciągany jest dług na finansowanie wydatków bieżących mamy do czynienia z tym pierwszym – tzw. złym długiem, natomiast gdy zaciągane zobowiązania przeznacza się na realizację wydatków inwestycyjnych mamy do czynienia z tzw. dobrym długiem. Poziom dopuszczalnego zadłużenia samorządów określa indywidualny wskaźnik zadłużenia, odzwierciedla on zdolność samorządu do regulowania zobowiązań. 

Sekretarz Powiatu Nowotomyskiego Ewa Bąbelek
Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News