NewsNOWY TOMYŚL

Rosną czynsze w Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu. „Wiele opłat nie zależy od nas”4 min na czytanie

News - Rosną czynsze w Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu. „Wiele opłat nie zależy od nas” - myregion

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Nowym Tomyślu od kilku lat wysyła lokatorom szczegółowe informacje o opłatach, które składają się na pobierany od nich czynsz, ale okazuje się, że nie wszyscy rozumieją, że wiele składowych nie zależy od jej zarządu. – W zawiadomieniach o nowych opłatach wysyłanych do lokatorów wyraźnie wskazujemy na to, czy są to koszty zależne, czy też de facto niezależne od spółdzielni – mówi prezes SMNT, Andrzej Funka. Jedną z nich jest opłata za zagospodarowanie odpadów. 

– Zdaję sobie sprawę, że wystąpiła duża podwyżka opłat za śmieci z 12 zł na 21 zł za osobę. To jest znacząca pozycja opłat, ale jest to podwyżka absolutnie niezależna od spółdzielni, która tę opłatę jedynie pobiera na rzecz gminy, ale jej nie ustala. Muszę jednak wskazać, że opłata śmieciowa nie jest problemem zależnym wyłącznie od gminy, ale od decyzji władz centralnych, które decydują o opłatach w miejscach odbioru śmieci i ich składowania – wyjaśnia Andrzej Funka.

– Nie wiem, czy lokatorzy o tym wiedzą, ale na przestrzeni trzech lat, od 2017 r., opłata składowiskowa za składowanie jednej tony śmieci zmieszanych na wysypisku wzrosła jedenastokrotnie, z 25 do 275 zł w grudniu 2019r. a obecnie w 2020 r. przekracza już kwotę 420 zł za 1 tonę. To są koszty samego składowania jednej tony śmieci. Za przekazanie jednej tony odpadów plastikowych trzeba zapłacić prawie 600 zł, a za makulaturę prawie 500 zł. Takie są fakty, o których nie zawsze wiemy czy też pamiętamy – przypomina prezes.

– W tej sprawie, to na organach państwa spoczywa ustalenie polityki śmieciowej w kraju i dopóki nie zostanie załatwiona sprawa chociażby zwrotnych kaucji za opakowania plastikowe, to zostaje nam wyłącznie segregacja i zgniatanie śmieci plastikowych i makulatury. Na tym polu, jako mieszkańcy, mamy jeszcze wiele do zrobienia – mówi Andrzej Funka. – Ja także mieszkam w bloku spółdzielni i widzę, że czasami kartony nie są zgniatane i opakowania plastikowe też nie, a przecież trzeba i warto, bo są to nasze pieniądze, bo przecież mniej kursów to mniejsze koszty – dodaje.

Prezes Funka podkreśla, że spółdzielnia nie odpowiada również za wzrost podatku od nieruchomości. – W tym zakresie wysokość tych opłat ustala rada miejska, a spółdzielnia jest wyłącznie inkasentem. Chyba że ktoś sam chce opłacać podatek od nieruchomości za swoje mieszkanie – zaznacza. Niestety nowe, wyższe stawki obowiązują także za części wspólne i lokale użytkowe, a to wpływa na wyższe koszty spółdzielni.

– Pada często pytanie, co nas może czekać w roku 2020 i później, i to jest trudne pytanie. Przede wszystkim epidemia koronawirusa, oprócz oddziaływania zdrowotnego ma w sposób oczywisty przełożenie na nasze funkcjonowanie i koszty działalności. Dla zapewnienia ciągłości działania, zgodnie z zaleceniami inspekcji sanitarnej ograniczyliśmy dostęp mieszkańców do budynku spółdzielni. Zrobiliśmy to z troski, aby mogła działać sprawnie, bo przecież to są nasi mieszkańcy w czterech miastach na kilku osiedlach. Ograniczyliśmy dostęp do budynku, ale nie zadania, które musimy wykonywać każdego dnia – mówi Andrzej Funka.

– Oczywistym jest to, że również my mieliśmy trudności z zapewnieniem środków ochrony osobistej naszym pracownikom na osiedlach w Nowym Tomyślu, Opalenicy, Buku i w Pniewach. Były to nie tylko poszukiwania źródeł zakupu płynów odkażających, rękawiczek czy masek, ale też niestety koszty, o których nie wiedzieliśmy na przełomie roku, a które będą miały wpływ na koszty eksploatacji w 2020 r. Dziś nie potrafię jednak powiedzieć w jakim stopniu, gdyż obostrzenia i wytyczne ustalane są na poziomie kraju. Na szczęście udało się nam do tej pory w miarę sprawnie prowadzić działalność eksploatacyjną i mamy nadzieję, że tak będzie dalej – podkreśla.

EI

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego wzrosła opłata za telewizję kablową w Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu?

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News