NewsREGION

Rolnicy znów wyjadą na drogi. Ich postulaty się nie zmieniły. Są przeciwni piątce dla zwierząt2 min na czytanie

News - Rolnicy znów wyjadą na drogi. Ich postulaty się nie zmieniły. Są przeciwni piątce dla zwierząt - myregion

Wolsztyńscy rolnicy dołączą do rolników protestujących w Grodzisku Wielkopolskim i Sulechowie. Jak mówi Ryszard Buda, organizator ostatniego protestu wolsztyńskich rolników, podczas którego ok. 70 ciągników przejechało z Żodynia do Grodziska i z powrotem, tym razem zorganizowanie zebrania i ustalenie szczegółów jest niemożliwe w związku z ustanowieniem czerwonej strefy covidowej. 

— Będziemy się przyłączać do protestujących spontanicznie. Staramy się jednak, byśmy byli obecni jutro w różnych miejscach w niemniejszej liczbie niż poprzednio – podkreśla Ryszard Buda. – Wszystkich kierowców niezwiązanych z rolnictwem przepraszamy za utrudnienia i prosimy o zrozumienie. Walczymy o nasze miejsca pracy – dodaje. 

Rolnicy podkreślają, że blokowanie dróg i protesty w stolicy, to jedyny sposób, by ich sprzeciw został dostrzeżony. Protestowanie na własnych podwórkach nikogo by nie obeszło i byłoby z góry skazane na niepowodzenie, tymczasem od jutra należy się spodziewać kolejnych problemów uderzających w polskie rolnictwo. – Docierają do nas informacje, że z powodu epidemii Covid 19, Niemcy masowo wybijają swoje stada trzody chlewnej, a mięso ma trafić między innymi na polski rynek. To bezpośrednio wpłynie na obniżenie i tak drastycznie niskiej już ceny żywca w kraju – wyjaśnia Ryszard Buda.

W ubiegłym roku cena tucznika sięgała 60 zł 20 gr. Dziś jest to kwota od 3 zł 50 do 3 zł 80 gr za kilogram, w związku z czym hodowla stała się nieopłacalna. Do tego dochodzą problemy związane z zakazem sprzedaży i uboju związane z ASF-em oraz niewydolność wielkopolskiego ośrodka badającego próbki krwi. – Czas oczekiwania na wyniki, bez których nie można sprzedać tuczników jest bardzo długi, a nie ma zgody wojewódzkiego lekarza weterynarii, by były one badane np. w Gdańsku – podkreśla Ryszard Buda. – Utrzymywanie przerośniętej trzody doprowadzi rolników do ruiny. Aktualna cena za maciorę to od 60 do 90 gr za kilogram – tłumaczy.

EI

Podziel się informacją ...
 • 14
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  14
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News