NewsREGION

Rolnicy masowo likwidują chlewnie. Tylko w jednym powiecie ich liczba spadła o 4001 min na czytanie

News - Rolnicy masowo likwidują chlewnie. Tylko w jednym powiecie ich liczba spadła o 400 - myregion

Drastycznie spada liczba chlewni w regionie. Tylko w powiecie wolsztyńskim z 1 tys. 200 zostało 800. Powodem są m.in. coraz bardzie rygorystyczne przepisy, które obowiązują lub zaczną obowiązywać rolników. Ci podkreślają, że hodowla stała się nie opłacalna, a wielu z nich nawet nie zamierza dostosowywać się do kolejnych zasad związanych z bioasekuracją. W kwietniu ogłosiła je Komisja Europejska, a dla rolników oznacza to ogromne koszty. 

W związku z nowymi wymogami powiatowi lekarze weterynarii przeprowadzają w gospodarstwach kontrole. Dominika Kmet, Powiatowe Lekarz Weterynarii w Wolsztynie podzieliła je na dwa etapy. W pierwszym weryfikuje, czy gospodarstwa przygotowują się do wprowadzenia nowych zasad, a w drugim etapie będzie kontrolować gospodarstwa, które nie przyślą planu bezpieczeństwa biologicznego. Z ich tworzeniem jest obecnie kiepsko. Gospodarze nie tylko nie wiedzą, jak je napisać, ale i wskazują, że czas nie jest najlepszy, bo trwają żniwa. 

Rolników do utrzymywania chlewni nie zachęca refundacja 50 proc. kosztów ich dostosowania, którą oferuje ministerstwo rolnictwa. Mówią, że termin składania dokumentów o częściowy zwrot nakładów jest nietrafiony. Nabór wniosków ma ruszyć 6 sierpnia i zakończyć się 28 sierpnia. A to czas, kiedy gospodarze są na polach. Dlatego wielu z nich już wcześniej zlikwidowało chlewnie. Dominika Kmet potwierdza, że liczba gospodarstw spadła w powiecie wolsztyńskim do 800. I nie wykluczone, że będzie spadać nadal. 

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News