NewsREGION

Rolnicy chcą wspólnie walczyć o zniesienie stref ASF i z piątką Kaczyńskiego2 min na czytanie

News - Rolnicy chcą wspólnie walczyć o zniesienie stref ASF i z piątką Kaczyńskiego - myregion

Rolnicy zbierają podpisy i za dwa, trzy tygodnie zarejestrowane zostanie Stowarzyszenie Rolnicy PWL. Pomysł wyszedł z powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego. Docelowo podobne stowarzyszenia mają powstawać we wszystkich powiatach. Na razie jednak tworzą się struktury organizacji w Wolsztynie, a na liście członków znaleźli się rolnicy z gmin: Wolsztyn, Siedlec, Przemęt, Babimost i Kargowa.

– Do czasu zarejestrowania stowarzyszenia informacja rozchodzić się będzie głównie interesy pocztą pantoflową, bo nie mamy jeszcze oficjalnego adresu e-mail czy telefonu do kontaktów. Można więc powiedzieć, że póki co, trzeba mieć członka wprowadzającego – śmieje się Włodzimierz Netter, sekretarz stowarzyszenia.

Do dziś (25.01.) tworzące się stowarzyszenie przyjęło deklaracje od 27 rolników, w większości hodowców trzody chlewnej. Mile widziani są jednak przedstawiciele wszystkich gałęzi rolnictwa. – To w dużej mierze ci sami rolnicy, którzy we wrześniu i październiku brali udział w protestach przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która uderza w polskie rolnictwo – mówi szef Rolników PWL, Wiesław Rosiński. – Zainteresowanie rolników jest duże. – dodaje.

Rosiński podkreśla, że stowarzyszenie zajmie się przede wszystkim wspólnym działaniem za rzecz zwalczania ASF i zniesienia niebieskiej i czerwonej strefy, które fatalnie wpływają na kondycję lokalnych gospodarstw. Chcą też poznać indywidualne stanowiska władz gmin i powiatu oraz radnych gminnych i powiatowych w sprawie „piątki Kaczyńskiego” i wiedzieć czy w przyszłości będą mogli liczyć na ich poparcie i pomoc w walce o zmiany w ustawie, która ich zdaniem ich zrujnuje.– Wszyscy po kolei chwalą się, że to tereny typowo rolnicze, ale czy coś konkretnego z tego wynika? – pyta.

– Oczekujemy więc pisemnego poparcia naszych postulatów, w formie stanowiska negującego konkretne zapisy ustawy, które ewidentnie negatywnie wpłyną na polskie rolnictwo, a jakie wiele innych powiatów przekazało już ministrowi rolnictwa, premierowi i prezydentowi oraz władzom wojewódzkim. Ku naszemu zaskoczeniu, przy pierwszej próbie wprowadzenia go pod głosowanie rady powiatu, zostało ono odrzucone.

EI

foto archiwum redakcji, protest rolników 2020

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News