NewsWOLSZTYN

Rok pandemii w Polsce. Kim była pacjentka “zero” w powiecie wolsztyńskim?2 min na czytanie

News - Rok pandemii w Polsce. Kim była pacjentka “zero” w powiecie wolsztyńskim? - myregion

Dokładnie rok temu minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował Polaków, że pandemia dotarła do naszego kraju. Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce zdiagnozowano 4 marca 2020 r. u 66-letniego Mieczysława Opałki z Cybinki. Lubuszanin wrócił do kraju z niemieckiej Westfalii, gdzie brał udział w karnawale. Jechał autobusem, a w Świecku przesiadł się do samochodu. Z objawami infekcji zgłosił się do lekarza rodzinnego, a stamtąd został przetransportowany karetką do szpitala w Zielonej Górze.

Pan Mieczysław stał się ogólnopolską sensacją. Rozpisywały się o nim ogólnopolskie media i portale internetowe. Sam przyznaje, że zapłacił za tę “popularność” dość wysoką cenę. – Trzykrotnie odmówiono mi możliwości pobytu w hotelach. Powodem była obawa przed utratą gości z powodu mojej obecności. I nawet się nie dziwię i nie winię tych hoteli za to – przyznał w jednym z wywiadów. Stracił też kilkoro znajomych, którzy – chyba ze strachu, nie utrzymują z nim kontaktu do dzisiaj.

O pierwszym zakażeniu wśród mieszkańców powiatu wolsztyńskiego Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Wolsztynie poinformowała 26 marca 2020 r. Ówczesna szefowa sanepidu nie podała żadnych szczegółów, ale szybko okazało się, że pacjentka “zero” to kelnerka, mieszkanka gminy Siedlec. Jej przypadek także był głośno komentowany i wzbudzał dużą sensację wśród lokalnej społeczności.

Kobieta starała się utrzymać w tajemnicy to kiedy i gdzie zaraziła się Sars-CoV-2, ale niebawem wyszło na jaw, że pracowała w jednym ze zbąszyńskich hoteli, gdzie przebywał m. in. obcokrajowiec, u którego zdiagnozowano potem Covid-19. Jego rodzina zawiadomiła o chorobie nowotomyski sanepid, a na kwarantannę trafiły w sumie 124 osoby – w tym chyba wszyscy pracownicy hotelu, bo przez jakiś czas włączała się tam tylko automatyczna sekretarka.

Wolsztyńska pacjentka “zero”przebywała w izolacji domowej, którą sanepid objął także jej najbliższych. W tym czasie wykonywanych było w powiecie ok. 25- 40 testów dziennie. 145 osób objętych było nadzorem epidemicznym, a 181 – kwarantanną.

30 marca 2020 roku pojawienie się pacjenta “zero” ogłosił sanepid w Nowym Tomyślu. Młody mężczyzna przywiózł tę pamiątkę z zagranicy. Lekarz uznał, że jest w dobrej kondycji i może chorować w domu.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News