NewsNOWY TOMYŚL

Rodzina z Syberii już w Nowym Tomyślu. Wczoraj oficjalnie ją powitano4 min na czytanie

News - Rodzina z Syberii już w Nowym Tomyślu. Wczoraj oficjalnie ją powitano - myregion

3 stycznia w restauracji Gala odbyło się uroczyste spotkanie przedstawicieli urzędu miejskiego z nowymi mieszkańcami Nowego Tomyśla. To rodzina repatriantów z dalekiej Rosji, która otrzymała możliwość zamieszkania na stałe w Nowym Tomyślu.

Małżeństwo Julia i Albert Druzhinin wraz z trojgiem dzieci przylecieli do Polski 15 grudnia 2021 r., aby znaleźć lepsze życie w ojczyźnie ich przodków. Pochodzą z małej rosyjskiej miejscowości w pobliżu Władywostoku na terenie dalekiej Syberii. Tam bowiem zostali zesłani z powodów politycznych pradziadkowie pana Alberta. To Polacy biorący udział w powstaniu styczniowym. Pani Julia również posiada korzenie polskie, część jej rodziny mieszka obecnie na Ukrainie. 

Jak wspomniał pan Albert, cały czas czuli potrzebę powrotu do ojczyzny przodków. Po uzyskaniu statusu repatrianta wysłali wnioski do ok. 300 gmin w Polsce. Odzew otrzymali od dwóch, z których ostatecznie wybrali gminę Nowy Tomyśl. Cała procedura rozpoczęła się przed sześcioma laty i teraz znalazła szczęśliwy finał. Dzieci zostały zapisane do przedszkola i szkoły, rodzina otrzymała wsparcie i wszelkie dostępne świadczenia. Zostali już zameldowani w nowym mieszkaniu zakupionym przez gminę dzięki dofinansowaniu z urzędu wojewódzkiego. W połowie stycznia w urzędzie wojewódzkim zostanie potwierdzone już oficjalnie ich polskie obywatelstwo.

Nowych mieszkańców Nowego Tomyśla powitał burmistrz Włodzimierz Hibner wręczając rodzinie upominki. Podziękował przy tym radnym za wsparcie działań na rzecz pomocy rodzinie z Syberii. Na spotkaniu z rodziną państwa Druzhinin było obecnych wielu samorządowców, przybyli wiceburmistrz Grażyna Pogonowska, przewodniczący rady Marek Ratajczak i zastępcy Wojciech Andryszczyk, Leszek Drążkowiak oraz pracownicy urzędu. Były burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing powitał gości w języku rosyjskim, a pani Julia Druzhinin wzruszona podziękowała po polsku wszystkim za gościnność i serdeczność z jaką zostali w Polsce przyjęci. Urząd gminy zadbał o to by, czuli się jak już jak u siebie, dlatego też we wszystkich sprawach związanych z zamieszkaniem i zameldowaniem pomagał im Jerzy Kimstacz z wydziału spraw obywatelskich urzędu miejskiego.

Gmina Nowy Tomyśl, na podstawie porozumienia, z dnia 30 kwietnia 2021 roku z Wojewodą Wielkopolskim uzyskała prawie 167 tys. zł w ramach programu pn. „Pomoc dla repatriantów” z wykorzystaniem na zakup i wyposażenie mieszkania dla rodziny. Program ten obejmuje potomków Polaków wysiedlonych na Wschód, którzy czują się związani z Polską, kultywują tradycję przodków i chcą się tutaj osiedlić. To już trzecie rodzina repatriantów w Nowym Tomyślu. Dwie poprzednie przyjechały z Kazachstanu.

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News