FOTOREGION

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w dobie epidemii. Jak wyglądały obchody tego święta w naszym regionie?4 min na czytanie

FOTO - Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w dobie epidemii. Jak wyglądały obchody tego święta w naszym regionie? - myregion

Dziś pod wieloma pomnikami w naszym regionie złożono kwiaty i zapalono znicze, a poprzedzały to msze święte w kościołach. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczczono bez większych wydarzeń, bez udziału większych grup, w maseczkach. Uczestniczyli w nich przedstawiciele samorządów – starostowie, burmistrzowie, wójtowie, radni. 

W Grodzisku kwiaty złożono pod Pomnikiem Wdzięczności, gdzie spotkali się starosta Mariusz Zgaiński, wicestarosta Sławomir Górny, przewodniczący Rady Powiatu Grodziskiego Sebastian Skrzypczak, burmistrz Grodziska Piotr Hojan, przewodniczący Rady Miejskiej Józef Gawron i sekretarz gminy Artur Kalinowski. W Opalenicy kwiaty złożono pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa, a w uroczystości wzięli udział burmistrz Tomasz Szulc w towarzystwie zastępcy Pawła Jakubowskiego, przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Wojtkowiak i radni. W Nowym Tomyślu kwiaty pod pomnikiem na pl. Chopina delegacje składały indywidualnie. Z kolei w Wolsztynie, po mszy świętej zamówionej przez starostę Jacka Skrobisza, złożono wiązanki przy pomniku Konstytucji 3 Maja. W uroczystości wzięły udział delegacje z gminy Wolsztyn, na czele z burmistrzem Wojciechem Lisem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Jarosławem Adamczakiem. W Siedlcu kwiaty składali m.in. wójt Jacek Kolesiński oraz przewodniczący Rady Gminy Andrzej Kaźmierczak. Podobnie było w Przemęcie, gdzie władze w towarzystwie radnych również uczciły 229 rocznicę, a także w pozostałych miejscowościach, m.in. w Zbąszyniu, Wielichowie czy Rakoniewicach, gdzie wiązankę pod Pomnikiem Pamięci i Wolności złożył burmistrz Gerard Tomiak. 

Konstytucję 3 Maja uchwalono 229 lat temu, w 1791 roku. Wówczas Sejm Czteroletni, po burzliwej debacie, przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w FOTO