NewsNOWY TOMYŚL

Remont świątyni na finiszu. Ale ksiądz szuka funduszy na kolejne prace, w tym remont dzwonnicy3 min na czytanie

News - Remont świątyni na finiszu. Ale ksiądz szuka funduszy na kolejne prace, w tym remont dzwonnicy - myregion

Gruntowny remont kościoła pw. św. Michała Archanioła w Wytomyślu jest już prawie ukończony. Zakres prac był bardzo duży.

Pierwsze prace w ramach dotacji przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego rozpoczęły się na wiosnę 2019 roku. Zgodnie z umową termin ich zakończenia kończy się w czerwcu 2021 roku. Wcześniej były prace przygotowawcze, zbijanie tynków, założenie drenażu kościoła, założenie nowych tynków na elewacjach.

Budowlańcy zaczęli od dachu. Wzmocniona została konstrukcja stropu i wymieniona cała więźba. Położono też nowe dachówki. Zainstalowano nową instalację przeciwwłamaniową i przeciwpożarową. Budowlańcy położyli również posadzką w prezbiterium kościoła. Prace konserwatorskie związane z renowacją dwóch ołtarzy oraz najcenniejszych elementów wyposażenia, czyli rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego, obrazu Opłakiwania Chrystusa oraz feretronu św. Michała Archanioła i Anioła Stróża mają się zakończyć w maju.

Świątynia została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zlikwidowano próg przed wejściem głównym. Pojawiła się też rampa teleskopowa, czyli podjazd dla niepełnosprawnych do kaplicy Anioła Stróża. Tam znajdzie się ekspozycja dla zwiedzających. Montaż gablot planowany jest do końca czerwca. Kościół po remoncie jest bardziej otwarty na turystów, dlatego zaplanowano stworzenie ekspozycji zabytków i pamiątek po Bractwie Aniołów Stróżów i kultu słynącego z łask krzyża świętego. Obiekt zostanie wówczas dostosowany do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Przygotowane zostaną także opisy w języku brajla.

– Jestem dumny przede wszystkim z ludzi. Bardzo wielu parafian wsparło mnie w przygotowaniach, a także w trakcie remontu świątyni – mówi ks. proboszcz Artur Andrzejewski. Wyjaśnia, że przez kilka miesięcy msze święte odbywały się w dawnej stodole. Budynek został wyremontowany i wcześniej pełnił funkcje miejsca spotkań w ramach dożynek, festynów, dnia chorego, strefy kibica itp. Nabożeństwa wróciły do kościoła w lipcu ubiegłego roku.

To nie koniec prac. Ksiądz chcę zadbać o każdy szczegół. Właśnie przygotowuje wniosek do konserwatora zabytków o dofinansowanie na remont zabytkowej dzwonnicy. Obecnie stan drewnianej konstrukcji jest na tyle zły, że nie można używać dzwonów. Aż trzy z czterech są zabytkowe. – Szukamy funduszy, ale sami też robimy to co się da – mówi ksiądz, który chce też znaleźć pieniądze na remont chrzcielnicy, pomieszczenia nad zakrystią i odbudowę organów.

Parafia w Wytomyślu to jedna z najstarszych w okolicy. Pierwsze wzmianki w kronikach pochodzą z około 1250 roku. To już czwarty kościół, z którego korzystają wierni. Obecna świątynia pochodzi z XVIII wieku.

Pierwszy raz o remoncie świątyni pisaliśmy TUTAJ

JP

News - Remont świątyni na finiszu. Ale ksiądz szuka funduszy na kolejne prace, w tym remont dzwonnicy - myregion

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego, Poddziałanie 4.4.1 Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. 
Całkowita wartość projektu: 2 064 119,43 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 1 728 644,20 PLN
Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News