GRODZISKNews

Rekordzista ma 11 tirów i 6 osobówek, ale inni nie są gorsi. Jakim majątkiem dysponują radni z Granowa?3 min na czytanie

GRODZISK - Rekordzista ma 11 tirów i 6 osobówek, ale inni nie są gorsi. Jakim majątkiem dysponują radni z Granowa? - myregion

Co roku osoby pełniące funkcje publiczne są zobowiązani do składania oświadczeń majątkowych. Wyszczególniają w nich to, co mają, ile zarabiają, a ile odłożyli. Wśród osób, które muszą takie dane udostępniać, są m.in. radni gminni. Dlatego bierzemy pod lupę ich oświadczenia i sprawdzamy, jakim majątkiem dysponują. Na pierwszy ogień idą radni z Granowa w powiecie grodziskim. Czy wśród nich są krezusi? Kto z nich odłożył najwięcej, a kto nie odłożył nic? 

Z oświadczeń wynika, że radni z Granowa to na ogół ludzie oszczędni. Zaledwie trójka z nich nie ma żadnych oszczędności, a pozostali odłożyli co nieco na czarną godzinę. Przykładem są m.in. Marek Sobczyk (74 tys. zł) czy Krystyna Kasperek (119 tys. zł). Większość z radnych ma też zabezpieczenie w postaci nieruchomości, bo oprócz Tomasza Pocztowego i Wojciecha Kalemby, każdy działkę, mieszkanie lub dom posiada. Dla przykładu: Robert Perz mieszka w 240-metrowym domu, ale już Stefanowi Bielawskiemu wystarcza 40-metrowe mieszkanie. Gdyby wziąć pod uwagę średnią metrażu nieruchomości radnych z Granowa, waha się ona jednak od 100 do 120 mkw. A jako, że Granowo to gmina wiejska, wielu radnych ma też gospodarstwa, budynki warsztatowe albo puste, przynajmniej na razie, działki. 

Radni krezusami nie są, ale niemal każdy z nich zarabia wystarczająco dużo, aby żyć na przyzwoitym poziomie. Co prawda dieta radnych do wysokich nie należy (średnio 6,2 tys. zł rocznie), ale jeżeli ktoś pełni np. funkcję przewodniczącego, może wyciągnąć więcej, jak chociażby Jerzy Ciesielski. Poza dietą ma on też przyzwoity dochód jako współwłaściciel firmy, bo w ubiegłym roku zarobił dzięki temu blisko 100 tys. zł. Jest również właścicielem kilku pojazdów. Zostawiając tych bogatszych, są też radni – emeryci, jak Marian Kaczmarek czy Stefan Bielawski. A że emerytury do wysokich w Polsce nie należą, to i trudno się dziwić, że wspomniani panowie wielkich dochodów z tego tytułu nie osiągają. 

A samochody? Radni z Granowa nie stawiają na nowe roczniki, bo większość z nich ma ponad 10-letnie auta. Marian Kaczmarek jeździ mercedesem z 2005 roku, Wojciech Kalemba fordem fiestą z 2007, Tomasz Pocztowy oplem corsą z 2006, a Ryszard Dybionka volkswagenem z 2014. Ciekawą kolekcją pojazdów może się za to poszczycić Jerzy Ciesielski. Jako, że prowadzi firmę transportową, ma 11 tirów, lawety i auto osobowe. Prywatna kolekcja też jest niczego sobie – 6 aut osobowych w rocznikach w przedziale od 1998 do 2006 roku. 

Jak wynika z oświadczeń, radni do banków po kredyty się nie pchają. Sześciu z gminnych decydentów nie ma żadnych zobowiązań, a w tym zaszczytnym gronie znajdują się Wanda Śroń, Tomasz Pocztowy, Robert Perz, Marian Kaczmarek, Jacek Goniarski i Stefan Bielawski. Raty płacą za to Krzysztof Gawroński, Krystyna Kasperek i Andrzej Kaczmerek. Najczęściej radni zaciągają kredyty hipoteczne albo podają w oświadczeniach łączną kwotę zobowiązań. Biorą również kredyty na firmę, jak Irena Sobczyk czy Jerzy Ciesielski. To już jednak zupełnie inna para kaloszy.

MP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK