NewsWOLSZTYN

Rekordzista cofnął licznik o ponad milion kilometrów. 30-latka zatrzymana do kontroli w Wolsztynie to przy nim pikuś2 min na czytanie

News - Rekordzista cofnął licznik o ponad milion kilometrów. 30-latka zatrzymana do kontroli w Wolsztynie to przy nim pikuś - myregion

W ostatnich dniach wolsztyńscy Policjanci zatrzymali na ulicy Poniatowskiego 30-letnią kobietę, która prowadziła citroena. Policjanci sprawdzili stan licznika drogowego i okazało się, że pokazuje 19 tys. kilometrów mniej niż w systemie CEPiK. Kobieta została poinformowana o wszczęciu postępowania w sprawie zmiany wskaźnika drogomierza. 

Od 1 stycznia 2020 r. policja może podczas kontroli drogowej sprawdzić stan licznika samochodu. Za jego cofnięcie grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Odpowiedzialności karnej podlega zarówno osoba fizycznie cofająca licznik (np. mechanik samochodowy), jak i zleceniodawca tej usługi (np. nieuczciwy sprzedawca, który chce uzyskać wyższą cenę za zbycie używanego auta). Samo stwierdzenie podczas kontroli drogowej cofnięcia licznika nie oznacza automatycznej winy właściciela pojazdu. W takim przypadku służby drogowe przekażą sprawę do wydziału dochodzeniowo-śledczego. Jego zadaniem będzie ustalenie w jakich okolicznościach doszło do przekręcenia drogomierza. Jeśli posiadacz samochodu dokonał tego samodzielnie lub zlecił taką usługę innej osobie, to usłyszy zarzuty.

Dotychczas przyłapany rekordzista przekręcił drogomierz auta o 1,3 mln km. Cofanie licznika może być dużym problemem dla osób, które chcą kupić używany samochód. W 2019 roku sprowadzono do Polski ponad 1 mln tego typu aut. Związek Dealerów Samochodów w raporcie z 2018 roku oszacował, że nawet trzy czwarte z nich może mieć przekręcony drogomierz. Realny stan licznika można sprawdzić np. w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Instytucja gromadzi informacje od wydziałów komunikacji, ubezpieczycieli, stacji kontroli, policji czy Inspekcji Ruchu Drogowego. Na stronie www.historiapojazdu.gov.pl wystarczy wpisać dane z dowodu rejestracyjnego samochodu, takie jak: numer rejestracyjny, numer VIN, datę pierwszej rejestracji.

Warto skorzystać z zakładki „dane zagraniczne”, w której często dostępne są informacje, pochodzące z zewnętrznych baz danych. Od niedawna w CEPiK w usłudze „historia pojazdu” można również sprawdzić datę wymiany drogomierza, a także kiedy został wykonany ostatni odczyt, wraz ze stanem oraz przyczyną. Można też zapoznać się ze stanem drogomierza odnotowanym np. podczas kontroli drogowej.

RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News