NewsREGION

Rekordowe ceny paliw. Na naszych stacjach brakuje grosza, by osiągnęły poziom 6 zł za litr2 min na czytanie

News - Rekordowe ceny paliw. Na naszych stacjach brakuje grosza, by osiągnęły poziom 6 zł za litr - myregion

W całym kraju ceny paliw rosną w zatrważającym tempie i biją kolejne rekordy. Rownież u nas nie jest tanio. Sprawdziliśmy, ile kosztuje paliwo na Orlenie w Niałku Wielkim, na stacji Circle K w Wolsztynie przy ul. Żeromskiego i stacji Etylin przy Przemysłowej.

Za benzynę 95 oktanową na stacji wszędzie trzeba zapłacić 5,99 zł za litr. Tyle samo kosztuje olej napędowy. Rekordy biją ceny gazu. Najtaniej jest na Przemysłowej, gdzie za litr trzeba zapłacić 3,15 zł. Na Orlenie i Circle K jest o trzy grosze drożej. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach będzie jeszcze drożej. W całym kraju są już stacje, gdzie za najpopularniejszą 95 trzeba zapłacić powyżej 6 zł. Według analityków Wielkopolska to i tak region z najniższymi cenami paliw w kraju.

Jedną z przyczyn wzrostu cen jest wzrost światowych cen ropy. Choć faktem jest, że bywały już wyższe, a takich cen na stacjach jeszcze nie było. Do podwyżki przyczynił się też nowy podatek i wzrost tych, które już obowiązywały. Od 2018 roku do ceny paliwa dodano opłatę emisyjną, a od 2020 wzrosła opłata paliwowa. Rosną też ceny biokomponentów, według unijnych przepisów w benzynie musi być 5 proc., a w oleju napędowym 7 proc. W Polsce dodatki do oleju napędowego pochodzą z rzepaku, a w benzynie – z kukurydzy. A ceny produktów żywnościowych ostatnio błyskawicznie rosną. Nie bez znaczenia jest też kurs złotego do dolara, jednak po podwyżce stóp procentowych ustabilizował się on na poziomie poniżej 4 zł za dolara.

Wcześniej rekordy padały w 2012 roku. Za Pb95 trzeba było wtedy zapłacić średnio 5,88 zł za litr, za olej napędowy 5,81 zł za litr, a za gaz 2,86 zł. Część analityków prognozuje nawet, że w przyszłym roku ceny ceny mogą sięgnąć 7 zł.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News