GRODZISKNews

Razem dla swojej wsi. Mieszkańcy: działalność społeczna to radość i przyjemność!4 min na czytanie

GRODZISK - Razem dla swojej wsi. Mieszkańcy: działalność społeczna to radość i przyjemność! - myregion

W Kąkolewie działają Razem i robią coraz więcej dla swojej wsi. – Działalność społeczna sprawia nam radość i przyjemność. Niestety w minionych latach byliśmy kojarzeni jako wieś, która wiecznie narzeka. Chcemy odczarować tę opinię i pokazać, że mamy w sobie potencjał – wyjaśnia Marta Wasilewska, prezes stowarzyszenia „Razem”.

Stowarzyszenie już od dawna aktywnie działa na rzecz Kąkolewa i innych miejscowości. Ostatnie głośne akcje to organizacja wirtualnego biegu “Razem możemy więcej”, który w zamyśle miał zachęcić do sportu i zmotywować do wyjścia z domu po pandemii. Trzeba było w maju przebiec lub przejść jednorazowo 5 km i pochwalić się zdjęciem pod wydarzeniem. Do biegu przystąpiła setka uczestników, wśród których burmistrz Grodziska Wlkp Piotr Hojan rozlosował nagrody główne tj. darmowy lot z Aeroklubem Poznańskim oraz pięciomiesięczny darmowy kurs nauki języka angielskiego w Centrum Języka Angielskiego Hi School. 

Druga głośna akcja to „Różowa Skrzyneczka””. Podczas niej stowarzyszenie uświadamiało i inspirowało okoliczne szkoły do zapewnienia powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej.

Stowarzyszenie pisze projekty i pozyskuje pieniądze z różnych źródeł. Najnowszy projekt otrzymał dofinansowanie 10 tys. zł i nosi nazwę „Postaw na folklor”. Narodowe Centrum Kultury zorganizowało ogólnopolski konkurs, którego celem jest wspieranie inicjatyw związanych z kulturą i tradycją danego regionu. W ramach projektu stowarzyszenie zorganizuje gminny konkurs na makietę wiatraka oraz warsztaty wikliniarstwa, z którego skorzystają dzieci oraz dorośli. Zorganizowana zostanie również wycieczka do Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu. Odbędą się również warsztaty plastyczne, a w ramach nich powstanie album folklorystyczny. Na koniec rodzinna gra terenowa związana z miejscowymi legendami. Póki co w sierpniu (7.08) stowarzyszenie organizuje darmowe warsztaty barwienia tkanin i tworzenie róż z krepy włoskiej (27.08).

– Staramy się pozyskiwać różne źródła dofinansowania, dlatego też bierzemy udział w każdym możliwym konkursie. Od czerwca 2020 r. udało nam się pozyskać trochę ponad 50 tys. zł na różnego rodzaje inicjatywy. Bardzo nas to cieszy i chcemy więcej – mówi z uśmiechem Marta Wasilewska. Prezes podkreśla, że współpraca z mieszkańcami układa się dobrze i wielu z nich wspiera ich dobrym słowem i pomocą. – Gdyby nie mieszkańcy, nie udałoby nam się zrealizować wielu inicjatyw – zaznacza i wskazuje, że ich siłą jest działanie razem. – Myślę, że dzięki temu uda nam się zdziałać o wiele więcej – przyznaje pani Marta. 

Stowarzyszenie bardzo docenia wsparcie Urzędu Miejskiego w Grodzisku Wielkopolskim. Jak podkreśla szefowa organizacji, gmina jest przychylna ich pomysłom, wspiera ich działania i dopinguje do kolejnych. Stowarzyszenie „RAZEM” istnieje od 2016 i skupia aktywnych mieszkańców Kąkolewa. W czerwcu w zarządzie organizacji nastąpiły zmiany i nowe osoby przejęły stery. Marta Wasilewska została prezesem stowarzyszenia, Nicol Cybulska wiceprezesem, a Marcin Golczak skarbnikiem. 

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK