NewsWOLSZTYN

Radny upomina się o ponad 100-letnią drogę, która niby w planach jest, a doczekać się nie może2 min na czytanie

News - Radny upomina się o ponad 100-letnią drogę, która niby w planach jest, a doczekać się nie może - myregion

Temat rzeka i droga rzeka – po niejednej ulewie. Mieszkańcy od co najmniej 20 lat apelują do kolejnych burmistrzów o budowę drogi na ul. Bernardowskiej, a oni wciąż ich zwodzą. Ostatnią interpelację w tej sprawie radny Jakub Lorenz złożył w kwietniu. Prosił, by budowa została ujęta budżecie na przyszły rok.

– Od wielu lat budowa dróg, oświetlenia oraz sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej była w „naszej” Obrze traktowana po macoszemu. Przypomnę chociażby słynną przepompownię zbierającą ścieki z sąsiedniej gminy . Przy niewielkiej awarii wielokrotnie były zalewane posesje przy ul. Bernardowskiej, Drzymały, Powstańców Wielkopolskich i Wolsztyńskiej – pisał do burmistrza radny Lorenz i jak zwykle dostał odpowiedź, że droga znajduje się w wieloletnich planach finansowych, ale sprawa jest tak skomplikowana, że nie wiadomo kiedy plan ten się ziści..

Radny Lorenz podkreśla, że od 2016 r. w Obrze nie został zamontowany żaden dodatkowy punkt świetlny i nie został wykonany żaden odcinek drogi utwardzonej. Warto jednak przypomnieć, że w 2016 r. Obra dostała prawie 478 tys., a w latach 2011 – 2014 łącznie prawie 3 mln. zł. W sumie w latach od 2011 do 2016 r. Obra otrzymała na budowę i remonty dróg we wsi prawie 3 mln. 500 tys. zł i równać się z nią mogą jedynie Nowe Tłoki z wartością inwestycji drogowych o ok. 200 tys. niższą.

Tymczasem radny załącza do swojej interpelacji załącza kopię roboczego zestawienia wymagających budowy dróg. Dokument ma pochodzić z lat 2002 – 2006. Znajduje się w nim 35 różnych dróg w całej gminie. Jest tam – wówczas 85-letnia Bernardowska w Obrze, ale i 88-lenia wtedy droga do stadionu w Chorzeminie, 80-letnia droga do suszarni w Błocku, 86-letnia droga Nowe Tłoki – Stodolsko czy 83- letnia Dworcowa we Wroniawach, ale i 3-letnia Śliwkowa w Obrze, 6-letnia droga na osiedlu w Berzynie, czy 9-letnia wówczas Świerkowa w Karpicku.

Wstępna szacunkowa wartość wszystkich 35 wymienionych w dokumencie inwestycji opiewała w wówczas na niecałe 18 mln. zł. Do tematu tej listy wrócimy.

EI

for. Archiwum redakcji oraz dokumentacja radnego J. Lorenza

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News