NewsWOLSZTYN

Radny pyta o profilaktykę 40 plus. Dyrektor odpowiada: To się szpitalom nie opłaca2 min na czytanie

News - Radny pyta o profilaktykę 40 plus. Dyrektor odpowiada: To się szpitalom nie opłaca - myregion

– W imieniu mieszkańców powiatu wolsztyńskiego, chciałbym zapytać czy został już w naszym szpitalu uruchomiony program Profilaktyka 40 Plus ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia na początku lipca? Jak funkcjonuje i co trzeba zrobić, żeby zostać przebadanym? – pyta dyrektorów wolsztyńskiej lecznicy Wiesław Janowicz.

– Szpital nie jest realizatorem tego projektu, bo było to ogłoszone w drodze konkursowej i podmioty, które zgłosiły się do realizacji i postępowania przeszły pozytywnie to w większości podmioty lecznictwa ambulatoryjnego i powiem szczerze, że nie znam szpitala, który w ten projekt wszedł – mówi zastępca dyrektora do spraw medycznych SPZOZ w Wolsztynie Joanna Harbuzińska – Turek.

Dyrektor medyczna podkreśla, że w poprzednim szpitalu przeprowadziła kalkulację i konkluzja jest taka, że generalnie szpitalom się to nie opłaca. A Karol Mońko dodaje, że to zadanie dla przychodni i dorzuca argument w postaci braku personelu lekarskiego. – I tak mamy full pracy i to na 24 godziny na dobę, i czasem problemy z dopięciem grafików, więc szczęśliwi jesteśmy, że nam się to udaje – mówi dyrektor.

W powiecie wolsztyńskim program jest realizowany w przychodniach Salus w Siedlcu i Przemęcie oraz w okolicy w Rakoniewicach i Kargowej. E-skierowanie można pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta. Program ma działać do końca roku. Oferuje badania podstawowe (mierzenie, ważnie, morfologia, cholesterol, cukier, enzymy wątrobowe, wydolność nerek, badanie moczu i na obecność krwi utajonej w kale), ale mogą pomóc w wykryciu najczęściej występujących chorób.

– Naprawdę wiele osób w moim wieku i starszych, mieszkańców naszego powiatu pytało mnie o możliwość wykonania tych badań, ale też okazało się, że wielu mieszkańców nie wie, że może z takiej oferty skorzystać i gdzie – mówi Wiesław Janowicz. – Szkoda, że nie jest on dostępny w samym Wolsztynie, bo dla wielu z nich byłoby to dużym ułatwieniem – dodaje.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News