NewsWOLSZTYN

Radni za kupnem drona i karami, ale przeciwko edukacji proekologicznej1 min na czytanie

News - Radni za kupnem drona i karami, ale przeciwko edukacji proekologicznej - myregion

Wolsztyńscy radni częściowo uwzględnili petycję mieszkanki Wolsztyna w sprawie podjęcia skutecznych działań antysmogowych. Pani Agata z ul. Komorowskiej zaproponowała „Wolsztyn pełną parą, ale wolny os smogu” i zebrała 730 podpisów pod zapisanymi w petycji postulatami.

Dwa z nich radni uznali za uzasadnione. To zakup drona antysmogowego oraz kontrole i kary za zatruwanie środowiska. W sprawie drona komendant Straży Miejskiej zrobił już nawet rekonesans i okazało się, że profesjonalny dron antysmogowy to wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych. Bez dodatkowych certyfikatów pozostaje on jednak tylko narzędziem do ewentualnego namierzenia kopciucha, bo wykonane przez niego pomiary nie pozwalają na rzetelną ocenę stanu powietrza. Mimo to radni uznali, że zakup byłby zasadny, bo stale zmieniające się przepisy w zakresie ochrony środowiska i tak mogą w najbliższym czasie zmusić gminę do takiego kroku.

W ubiegłym roku drona antysmogowego kupiła gmina Nowy Tomyśl, a komendant strażnik i jeden pracownik urzędy miejskiego musieli zrobić licencje pilotów, by mógł się w ogóle oderwać od ziemi. Teraz burmistrz chce likwidować straż miejską.

Za bezzasadne radni uznali wszelkie postulaty dotyczące montażu dodatkowych czujników mierzących stężenie pyłów zawieszonych i systemu informowania mieszkańców o przekroczeniach ich dopuszczalnych stanów oraz sposobach postępowania w przypadku wystąpienia smogu, antysmogowej edukacji społecznej i rozwijaniu systemu dofinansowywania wymiany źródeł ciepła. Radni stwierdzili, że wszystkie te postulaty znajdują swoje odzwierciedlenie w już istniejących przepisach i programach alki ze smogiem wdrozonych w województwie wielkopolskim i gminie Wolsztyn.

EI

fot. dronpol

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News