NewsWOLSZTYN

Radni z komisji budżetowej podzielni w sprawie raportu na temat sytuacji w szpitalu1 min na czytanie

News - Radni z komisji budżetowej podzielni w sprawie raportu na temat sytuacji w szpitalu - myregion

Komisja budżetowa rady powiatu wysłuchała dziś informacji dyrektora SP ZOZ w Wolsztynie dotyczącej sytuacji ekonomiczno – finansowej lecznicy. Komisja negatywnie zaopiniowała „Raport o sytuacji ekonomiczno – finansowej SPZOZ w Wolsztynie za 2019 rok”. Za taką oceną opowiedziało się czworo radnych. To Adam Kasprzyk, Anna Piskorska, Michał Nowak i Andrzej Rogozinski. Troje radnych: Dorota Gorzelniak, Wiesław Janowicz i Mariusz Urban, poparło wydanie opinii pozytywnej. Radny Stanisław Skorupka wstrzymał się od głosu, a starosta Jacek Skrobisz i radny Hieronim Birk nie brali udziału w głosowaniu z powodu nieobecności.

Sam dyrektor lecznicy Karol Mońko ocenia sytuację jako „ciągle trudną”. Podkreśla, że się nie pogarsza, a wręcz wydaje mu się, że wynik finansowy za 10 miesięcy tego roku jest znacznie lepszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale na konkretne wioski trzeba poczekać do zamknięcia roku. Strata za 2020 r. minimalnie przekracza obecnie wartość amortyzacji, powyżej której powiat będzie musiał sfinansować ujemny wynik szpitala, ale przedstawiona przez szpital trzyletnia perspektywa finansowa zakłada funkcjonowanie lecznicy na podobnym poziomie, czyli mimo wszystko ze stratą. – Reasumując, wydajemy tyle pieniędzy, ile otrzymujemy z NFZ-u plus wartość amortyzacji – twierdził Karol Mońko. 

Jako czynniki, które negatywnie wpływają na sytuację finansową szpitala dyrektor wymienił wzrost płac, niedoszacowanie świadczeń medycznych i skandalicznie niskie finansowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. – Ewidentna strata z tytułu niedoszacowania SOR-u to 1 mln 300 tys. zł – mówi Karol Mońko.

EI

Podziel się informacją ...
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News