NewsWOLSZTYN

Radni przeciwni wyższym kosztom utrzymania Świtezianki w 2021 roku. Nie ma zgody na nowy etat2 min na czytanie

News - Radni przeciwni wyższym kosztom utrzymania Świtezianki w 2021 roku. Nie ma zgody na nowy etat - myregion

Utrzymanie Świtezianki zawsze było tematem kontrowersyjnym, ale dotychczas radni narzekali i podnosili ręce. Tym razem na gadaniu się nie skończyło i projekt uchwały w sprawie przyszłorocznego przekazania powiatowi pieniędzy na bieżące utrzymanie hali przepadł.

Do utrzymania Świtezianki gmina miała dołożyć 253 tys. 569 zł. Koszty gmina pokrywa pół na pół z powiatem, a łączne koszty przewidziane zostały na poziomie 507 tys. zł, czyli o 119 tys. więcej niż w tym roku.

Jak podkreślił radny Jakub Lorenz, to wzrost w stosunku do roku ubiegłego o ok. 30 procent. – Wymagamy od rad sołeckich, żeby utrzymywały sale wiejskie z budżetów soleckich, a tu to jest rozpasanie – stwierdził. Radny wyliczył, że przy tej kwocie i 2 tys. godzin zegarowych, które samorządy mają do wykorzystania, godzina np. zajęć wychowania fizycznego kosztuje 253 zł 50 gr. – Nie wiem ile kosztuje godzina komercyjna wynajęcia sali, ale pewnie mniej – podkreślał radny, który za nieuzasadnione uważa również zatrudnienie kolejnego pracownika. Tego samego zdania jest zresztą większość radnych.

Jeszcze przed głosowaniem radny Dominik Tomiak zauważył, że jeśli radni odrzucą uchwałę, to chyba będzie to jednoznaczne z wotum nieufności wobec składu opiniującego działalność Świtezianki. – Z przyjemnością odstąpię swoje miejsce – stwierdził zastępca burmistrza Tomasz Spiralski zaznaczając, że na wzrost kosztów złożyło się m.in. wyrównanie wynagrodzeń osób najmniej zarabiających oraz wzrost kosztów eksploatacyjnych takich, jak prąd czy ogrzewanie.

Przewodniczący rady – Jarosław Adamczak przypomniał, że wszystkie komisje rady uchwałę zaopiniowały pozytywnie, na co zareagował radny Strażyński podkreślając, że stało się tak za sprawą większości rzędu jednego lub dwóch głosów. Głosowanie wszystkich radnych nie pozostawiło cienia wątpliwości.

Udzielenie pomocy na bieżące utrzymanie Świtezianki poparło czterech radnych: Krzysztof Bocer, Aleksander Jakowczyc, Damian Kotlarski i Dominik Tomiak. Przeciw było 11 radnych – w tym przewodniczący Adamczak i wiceprzewodnicząca Agnieszka Czajka, a wstrzymało się sześcioro: Lech Daleki, Ireneusz Janik, Paweł Kopciuch, Lucyna Lisowska, Michał Maruszewski i Maria Piosik.

Chwilę później radni przegłosowali przyznanie 343 tys. 161 zł na pokrycie połowy wkładu własnego planowanego remontu hali. Drugie tyle wyłoży powiat, który stara się też o pozyskanie dofinansowania. Do zrobienia są m.in. podłoga sportowa, kasetony pod sufitem, toalety, stolarka okienna i drzwiowa, wyjścia ewakuacyjne i monitoring.

– Świtezianka jest wspólnym mieniem miasta i powiatu, dlatego nie ma możliwości, by uchwała o przekazaniu środków na jej utrzymanie nie została podjęta. Wróci więc zapewne na najbliższej sesji w grudniu. Czy będzie dotyczyć tej samej kwoty, czy zostanie ona pomniejszona, nie wiem – podkreśla Jarosław Adamczak.

EI

Podziel się informacją ...
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News