NewsWOLSZTYN

Radni przeciwko centralizacji szpitali. – Nic o nas bez nas – mówią samorządowcy2 min na czytanie

News - Radni przeciwko centralizacji szpitali. – Nic o nas bez nas – mówią samorządowcy - myregion

Trzy osoby za, trzy się wstrzymały, a dwie były przeciwne podczas głosowania członków komisji zdrowia nad poparciem apelu samorządowców w sprawie rządowego pomysłu centralizacji i restrukturyzacji szpitali powiatowych. Samorządowcy są pewni, że pod tymi hasłami kryje się przejęcie szpitali powiatowych. Przeciwni poparciu apelu byli radni PiS – Antoni Janik i Wojciech Gocłowski. Wstrzymali się: Anna Piskorska, Teresa Sobkowiak i Jan Haremza. Trzej radni, w tym przewodniczący komisji zdrowia rady powiatu, Ryszard Kurp, poparli wniosek.

– Jako przedstawiciel powiatu wolsztyńskiego w Związku Powiatów Polskich uczestniczyłem we wszystkich dotychczasowych wideokonferencjach dotyczących planów stworzenia sieci szpitali, a jako przewodniczący komisji zdrowia rady powiatu uznałem za właściwe przedstawienie szczegółów tej sprawy wszystkim radnym. Radny Gocłowski zarzucił mi, że nie poinformowałem radnych, że tylko trzech z dziewięciorga członków komisji zagłosowało za poparciem tego apelu – mówi Ryszard Kurp podkreślając, że głosowanie było ważne, a opinia komisji, większością głosów, pozytywna.

– Nasze samorządy gminne i powiat oraz mieszkańcy i firmy, które przez te wszystkie lata wspierały wolsztyński szpital darowiznami, przekazały na jego rzecz w sumie ok. 25 mln zł. Jak rząd chce to teraz rozliczyć? – pyta Ryszard Kurp. – Moim zdaniem, jeśli do tego dojdzie, to powstanie znacjonalizowana, zarządzana centralnie sieć szpitali, a my całkowicie stracimy wpływ na działalność szpitala w Wolsztynie – podkreśla także przewodniczący rady powiatu Janusz Mrozkowiak. – I może się okazać, że ktoś bez nas zdecyduje o utworzeniu w naszym szpitalu wyłącznie Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego, a my ze złamaniem nogi czy zawałem serca, będziemy musieli jechać 100 km do innego szpitala… – dodaje.

Plany ministerstwa zdrowia dotyczące restrukturyzacji budzą niepokój samorządowców i przedstawicieli szpitali. – Minister Adam Niedzielski powołał zespół do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych, ale w jego składzie są przedstawiciele ministerstwa zdrowia, NFZ-u, a nie ma ani przedstawicieli samorządów, ani szpitali powiatowych. Do wczoraj zespół ten miał przedstawić premierowi koncepcję zmian, ale jego prace zostały przedłużone o kolejny miesiąc – mówi Ryszard Kurp. – Do końca maja miał być gotowy projekt ustawy… To bardzo krótki czas na jej przygotowanie, w dodatku dzieje się to celowo w samym środku pandemii, kiedy mamy codziennie po 500 nowych zachorowań. To dla rządzących bardzo dogodny moment, by namieszać w systemie ochrony zdrowia – dodaje.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News