NewsWOLSZTYN

Radni poparliby program in vitro, ale nikt ich nie pytał. Samowładztwo – komentują zachowanie burmistrza1 min na czytanie

News - Radni poparliby program in vitro, ale nikt ich nie pytał. Samowładztwo – komentują zachowanie burmistrza - myregion

Niedawno informowaliśmy, że radni z Opalenicy w powiecie nowotomyskim poparli udział gminy w programie leczenia bezpłodności metodą in vitro. O połowę mniejsza od gminy Wolsztyn Opalenica przeznaczy na ten cel ok. 30 – 40 tys. zł, co pozwoli na dofinansowanie leczenia co najmniej dwóch lub trzech par.

Program uruchomił Urząd Marszałkowski w Poznaniu i przeznaczył na to 1 mln. zł. Propozycję przyłączenia się do niego otrzymały też wielkopolskie gminy, w tym także gmina Wolsztyn. Każda gmina mogła zadeklarować dowolną kwotę, którą chce wesprzeć realizację programu, a przekazane na ten cel pieniądze miały być wykorzystane na dofinansowanie leczenia par z terenu tej konkretnej gminy.

Burmistrz Wojciech Lis przyznaje, że otrzymał propozycję i odmówił udziału w programie, bo gmina nie ma na to pieniędzy. Zdecydował jednoosobowo. – Skoro to zrobił, to pewnie mógł, ale ktoś jest władzą uchwałodawczą, a ktoś wykonawczą i wypadało spytać radnych o zdanie – mówi radny Mariusz Przybyła. Tego samego zdania są inni radni.

Radni są zaskoczeni, bo o propozycji udziału w takim programie w ogóle nie zostali poinformowani. – Temat nie był poruszany ani podczas sesji, ani na komisjach rady – mówią m.in. Marcin Klessa, Olga Hubert, Mariusz Przybyła, Ireneusz Janik, Artur Strażyński czy Lech Daleki. – Dlaczego nic o tym nie wiemy? – pyta wprost radny Strażyński.

Wszyscy, których zapytaliśmy o hipotetyczne głosowanie w tej sprawie podkreślili, że poparliby uczestnictwo w programie. – Na większe głupoty wydajemy pieniądze, a ludzie są najważniejsi – dodaje Marcin Klessa. – Bez względu na osobiste przekonania, nikomu nigdy nie odebrałabym swoim głosem szansy na macierzyństwo – dodaje Olga Hubert.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News