NewsWOLSZTYN

Radni nie są zadowoleni z budżetu. A niektóre kwestie wręcz umknęły ich uwadze…2 min na czytanie

News - Radni nie są zadowoleni z budżetu. A niektóre kwestie wręcz umknęły ich uwadze… - myregion

Budżet Wolsztyna blisko 8 mln zł pod kreską, a do tego możliwe długi rzędu ponad 13 mln 700 tys. zł i wyższa, o 1 mln zł niż w ubiegłym roku, awaryjna łata kredytowa na pokrycie deficytu przejściowego, który może się pojawić w ciągu roku w związku z nieterminowymi wpływami do gminnej kasy. – W obecnej sytuacji gospodarczej problemy mogą być choćby ze ściągalnością podatków – mówi radny Krzysztof Rozynek. – Sugerowałem, by ich nie podnosić, ale poszły w górę – dodaje.

– Nie jest to budżet marzeń, raczej przetrwania – komentują radni, ale i tak go poparli. Przeciw przyjęciu budżetu głosowało tylko dwóch z nich – Dominik Tomiak i Michał Maruszewski. Obaj podkreślają, że są zdecydowanie przeciwni budżetom ze z góry zaplanowanym deficytem. – Nie wydaję więcej niż mam i w gminie powinno być tak samo – mówi Maruszewski.

W 2021 gmina zaciska pasa. Wydatki będą mniejsze o 882 tys. zł. Część radnych mówi, że kosztem wsi. Nie mogą się doprosić realizacji inwestycji, które albo są co roku spychane na przyszłe lata, albo spadają z budżetu i już do niego nie wracają. – W budżecie znów nie znalazła się modernizacja szkoły w Starej Dąbrowie, ani droga Błocko – Suszarnia, o którą zabiegamy już drugą kadencję – wylicza Ireneusz Janik. – Przebudowa ul. Jeziornej w Karpicku spadła w ubiegłym i nie wróciła – dodaje radny Rozynek. – Od lat powtarzam, że pieniądze powinny iść za mieszkańcami. Na terenach wiejskich mieszka już kilka tysięcy osób więcej niż w Wolsztynie – przypomina.

– Budżet jest tworzony bez konsultacji z radnymi. Nie mamy wpływu na to jakie inwestycje wchodzą, a jakie spadają – podkreśla Dominik Tomiak i dodaje, że pandemia przesłoniła inne, ważniejsze problemy gminy. Radni przyznają, że zdalne sesje i posiedzenia komisji powodują, że wiele kwestii pozostaje niedopowiedzianych i nie wyjaśnionych. Kilku przyznało, że w ogóle nie zwróciło uwagi na udzielenie burmistrzowi znacznej swobody w zaciąganiu kredytów. Obecnie nie potrzebuje już zgody radnych na zobowiązania do 6 mln zł. A jeszcze niedawno było cztery razy mniej.

EI

Podziel się informacją ...
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News