NewsREGION

Rachmistrzowie spisowi rezygnują, a na ich miejsce chętnych nie ma. Powód? Brak zaufania2 min na czytanie

News - Rachmistrzowie spisowi rezygnują, a na ich miejsce chętnych nie ma. Powód? Brak zaufania - myregion

Na początku maja pracę rozpoczęli rachmistrzowie spisowi. Ich zadaniem jest przeprowadzanie wywiadów telefonicznych z mieszkańcami gmin. A wszystko w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Zanim ów spis ruszył, biura spisowe informowały, że chętnych, by zostać rachmistrzami nie brakuje. Bo stawka 6 zł brutto za jeden wywiad niektórych kusiła. W internecie podawano, że sprawny rachmistrz jest w stanie zarobić nawet 60 zł brutto w ciągu godziny. Okazuje się jednak, że niektóre samorządy zaczynają borykać się z brakiem rachmistrzów. Bo w miejsce tych, co rezygnują, nie pojawiają się kolejni chętni. 

Gerard Tomiak, burmistrz Rakoniewic, przyznaje, że w gminie nie zdarzyła się jeszcze rezygnacja żadnego z rachmistrzów, ale wie, iż nie mają oni do wykonania łatwego zadania. Burmistrz tłumaczy, że rachmistrzowie często spotykają się z odmową udzielenia wywiadu przez telefon, bo mieszkańcy nie wiedzą, kto jest po drugiej stronie słuchawki. – I zwyczajnie nie ufają – mówi Tomiak przyznając, że słyszał już nawet opinie, że spis powszechny „trąci PRL-em” i nie chodzi tylko o fakt, że część pytań nie wszystkim się podoba, ale o inwigilację. Bo tak wiele osób spis traktuje. Burmistrz zauważa, że w jego gminie spisało się zaledwie 14 proc. mieszkańców, z czego spora część osobiście, w urzędzie. 

Prawdopodobnie odmowa udzielania odpowiedzi na pytania jest też przyczyną rezygnacji rachmistrzów w gminie Nowy Tomyśl. Lada moment może się okazać, że nie będzie miał kto pracować, bo urząd miejski nie może znaleźć chętnych. Potwierdza to Adrianna Zielińska, wiceburmistrz Nowego Tomyśla. Przyznaje, że po ogłoszonym w drugiej połowie maja naborze nikt się nie zgłosił. A od początku spisu zrezygnowało już osiem osób. Tymczasem spis ma trwać jeszcze do 30 września. Cała akcja nie jest więc nawet na półmetku. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News