NewsREGION

Przychodnia wycofuje się ze szczepień, w innych słyszymy to samo: chaos, bałagan2 min na czytanie

News - Przychodnia wycofuje się ze szczepień, w innych słyszymy to samo: chaos, bałagan - myregion

Nowotomyska przychodnia Zdrovita zrezygnowała z udziału w programie szczepień populacyjnych przeciwko Sars-CoV-2. – Pracownicy poświecili dużo czasu na szkolenia i przygotowania, ale ostatecznie zarząd spółki podjął decyzję o wycofaniu się przychodni. Obok szpitala w Nowym Tomyslu miała to być jedyna przychodnia POZ w Nowym Tomyślu, która chciała wziąć udział w programie.

– Powodem jest bałagan organizacyjny, ciągłe zmiany w wytycznych dla podmiotów szczepiących, zbyt mała liczba szczepionek i zbyt rygorystyczne zasady kwalifikowania i szczepienia mieszkańców, które powodują, że będącą towarem bezcennym i deficytowym szczepionkę lepiej wylać do zlewu, niż podać innemu pacjentowi – mówi Ewa Wróbel, menadżerka przychodni.

Wróbel podkreśla, że tylko w ciągu trzech dni szkoleń od piątku do wtorku (8 – 12.01.) informacje dotyczące najważniejszej kwestii – liczby szczepionek i rejestracji pacjentów zmieniały się trzy razy. – Najpierw miało być ponad 70 dawek, a w poniedziałek była już mowa o 30. We wtorek dowiedzieliśmy się, że mamy 15 pacjentów rejestrować tradycyjnie, a 15 przez internet… Jakie to ma znaczenie, jak się ktoś zarejestruje? – pyta.

Menadżerka innej przychodni uczestniczącej w programie potwierdza to zamieszanie i mówi, że jutro (15.01.) mają być znane ostateczne wytyczne. Jej przychodnia się nie wycofa, ale na dzień przed uruchomieniem rejestracji dla osób 80 plus nadal jest wiele niejasności, a wczoraj wieczorem (13.01.) wytyczne były zupełnie inne niż dziś rano (14.01.).

Przychodnia w Nowym Tomyślu miała dostawać tygodniowo 5 ampułek z preparatem, który z po rozcieńczeniu daje 6 dawek szczepionki. Przygotowanie preparatu do podania trwa ok. 3 godzin, a potem trzeba go wykorzystać w ciągu 2 godzin. Jeśli ktoś z zarejestrowanych się nie zgłosi, to szczepionkę trzeba będzie zniszczyć, bo znalezienie z marszu osoby 80 plus do wyszczepienia będzie graniczyło z cudem – wskazują obie menadżerki. – Podanie jej innej osobie, żeby się nie zmarnowała, to kryminał – mówi Ewa Wróbel.

Taką samą ilość preparatu – 30 dawek tygodniowo, otrzymać mają także inne przychodnie biorące udział w programie. – Z informacji przekazanym nam podczas szkoleń wszystkie mamy wyszczepiać i nie zostawiać rezerwy na dawkę przypominającą – mówi Ewa Wróbel. Kierownik przychodni Puls w Rakoniewicach nie chce komentować sytuacji. Przychodnia z programu się jednak nie wycofa, bo jak mówi Krzysztof Pasadzy, jest to moralny i etyczny obowiązek.

Według obowiązujących dziś informacji, rejestracja seniorów 80 plus zacznie się jutro, 70 plus za tydzień, a od 27 stycznia będą się mogły rejestrować wszystkie osoby, które ukończyły 19 rok życia. Szczepienia najstarszych pacjentów mają ruszyć 25 stycznia. Przy 120 osobach miesięcznie, zaszczepienie ok. 700 nowotomyskich seniorów – o ile wszyscy będą zainteresowani, w jedynym punkcie szczepień w szpitalu potrwa ok. 6 tygodni. W Wolsztynie też będzie szczepił tylko szpital. Seniorów 80 plus jest tu ok. 900. Centrum Medyczne i przychodnia Puls w Rakoniewicach mają do wyszczepienia ok. 350 osób powyżej 80 roku życia.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News