NOWY TOMYŚL

Przeszedł ponad 20 tys. km, był w Azji, Ameryce i na Islandii. Teraz przyjdzie do biblioteki i o tym opowie2 min na czytanie

NOWY TOMYŚL - Przeszedł ponad 20 tys. km, był w Azji, Ameryce i na Islandii. Teraz przyjdzie do biblioteki i o tym opowie - myregion

Łukasz Supergan to organizator wypraw organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf, przewodnik. Przeszedł 20 tys. km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie). Wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze. Przemierzył grań Pirenejów, irańskie góry Zagros, trawers Islandii, całość łańcucha Alp oraz Izraelski Szlak Narodowy.

W 2016 roku Łukasz Supergan przeszedł całą szerokość Islandii ze wschodu na zachód, przez ogromne, wulkaniczne pustkowia i podnóża lodowców. Miejsce to, mimo surowej przyrody, trudnych warunków i wielu dni w samotności było tak fascynujące, że już wówczas podjął decyzję o powrocie w to miejsce i próbie jej przejścia w środku zimy, samotnie i na nartach. Po ponad 3 latach stało się to faktem.

Dzwonki, powiadomienia, i kilka czynności wykonywanych naraz. Znacie to? Z pewnością. Moje wyprawy są czasem skupienia. Pośrodku pustyni lub na ogromnym śnieżnym płaskowyżu nie rozprasza mnie nic, a ja mogę skoncentrować się na fakcie wędrówki, swoich myślach i emocjach. Wyprawy to czas odsuwania od siebie tego, co zbędne. Szczególnie samotna wyprawa sprawia, że stajesz twarzą w twarz ze sobą, w ciszy, bez codziennych „rozpraszaczy” – mówi Łukasz Supergan.

Między styczniem a marcem, przez 36 dni, ciągnąc 50.kilogramowe sanie, przeszedł samotnie 800 kilometrów przez dzikie wnętrze Islandii. W temperaturach sięgających -20 stopni, przy wietrze i burzach śnieżnych, wyszukując drogę wśród śniegu, lodu i skał. Po 5 tygodniach przeszedł wyżyny Islandii, kończąc marsz na odległym zachodnim krańcu półwyspu Snaeffelsnes. Było to prawdopodobnie jedyne takie przejście ukończone w okresie kalendarzowej zimy.

Na spotkanie z Łukaszem Superganem zaprasza nowotomyska biblioteka. Zaplanowano je na 20 października, na godz. 18. Rezerwacja miejsc od 12 do 17 października, ich ilość jest ograniczona. Tel. 61 44 21 273. Spotkanie będzie transmitowane na profilu biblioteki na Facebooku. 

RED

Podziel się informacją ...
 • 6
 •  
 •  
 •  
 • 0
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w NOWY TOMYŚL