Artykuł informacyjny

Przemęcka Spółdzielnia Socjalna „Konwalia” debiutem roku!3 min na czytanie

Artykuł informacyjny - Przemęcka Spółdzielnia Socjalna „Konwalia” debiutem roku! - myregion

Powołanie Spółdzielni po nieco ponad roku jej funkcjonowania doceniło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przyznając jej certyfikat Znaku Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2020 w kategorii Debiut Roku. Gmina Przemęt zdobyła certyfikat w kategorii „Społecznie odpowiedzialny samorząd”.

Dzięki utworzeniu Spółdzielni Socjalnej „Konwalia” w Przemęcie osoby, które wcześniej nie miały szansy na znalezienie pracy, teraz ją mają. Gminie zwróciły się też koszty powołania spółdzielni, bo zarabia ona na swoje utrzymanie, a ponadto przynosi zyski. Dziś przemęcka spółdzielnia jest wiodącym przedsiębiorstwem społecznym na terenie Powiatu Wolsztyńskiego oraz Gminy Przemęt, które świadczy również usługi dla mieszkańców. Jakie?

Pracownicy Spółdzielni porządkują i karczują parki, sprzątają obiekty, sprzątają nagrobki, malują i dokonują renowacji budynków, a także je remontują. Ponadto zajmują się też plażą w Osłoninie, która w ostatnich latach stała się perełką Gminy Przemęt za sprawą przeprowadzonych tam inwestycji. Co więcej, dzięki zewnętrznemu wsparciu, Spółdzielnia kupiła też profesjonalny sprzęt niezbędny przy pracach, które dziś wykonuje, ale i trzy samochody. Te są wykorzystywane nie tylko do codziennych prac, ale i służą gminie. Mogą też być wynajmowane, co powoduje, że spółdzielnia wychodzi w tej kwestii tylko na plus. Podobnie jak przy zatrudnianiu pracowników, których wynagrodzenia współfinansowane są z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jak mówi wójt Przemętu Janusz Frąckowiak, celem spółdzielni było przede wszystkim włączenie w życie społeczne osób społecznie wykluczonych. W skrócie chodziło o to, by osoby pozostające bez pracy miały szanse tę pracę podjąć. I tak się stało. Obecnie Konwalia zatrudnia 13 osób, na co dzień pracujących na terenie gminy, ale i poza nią. W ocenie wójta Frąckowiaka są to mieszkańcy, których szanse na zatrudnienie w innych miejscach w powiecie byłyby mocno ograniczone. – Choćby ostatnio jeden z naszych pracowników podkreślał, że to właśnie dzięki Konwalii będzie mógł otrzymać świadczenie emerytalne – zaznacza Janusz Frąckowiak. Podkreśla również, że właśnie to zostało docenione przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, na czele którego stoi Minister Marlena Maląg.

– Jest to dla nas duże wyróżnienie, ale i dowód, że obraliśmy dobry kierunek działań na rzecz mieszkańców – mówi Janusz Frąckowiak. Podkreśla, że nadanie Spółdzielni Certyfikatu – Znaku Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2020 w kategorii Debiut Roku wyróżnia ją na tle całego kraju i z pewnością powoduje, że „Konwalia” może być dziś wzorem dla innych. Chciałbym dodać, że dziś nie mniejszy sukces ma również Gmina Przemęt, która otrzymała Certyfikat – Znaku Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2020 w kategorii Społecznie odpowiedzialny samorząd. To ogromne wyróżnienie i podziękowanie za naszą solidną pracę– kończy wójt Przemętu.

Artykuł informacyjny - Przemęcka Spółdzielnia Socjalna „Konwalia” debiutem roku! - myregion
Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne