EXTRANews

Przegrzanie i udar cieplny. Jak je rozpoznać i pomóc osobie poszkodowanej?3 min na czytanie

EXTRA - Przegrzanie i udar cieplny.  Jak je rozpoznać i pomóc osobie poszkodowanej? - myregion

Już 100 lat temu w lipcu w Polsce mieliśmy 40 stopni, a raptem dwa lata wcześniej – o tej samej porze roku w niektórych rejonach kraju było prawie -1. Pogoda nie od dziś płata nam więc figle, a że ostatnie lata też bardziej przypominały klimat subsaharyjski, to w tym roku lipcową aurę możemy śmiało uznać za ciut łaskawszą.

Niestety po weekendzie, który przyniósł nam chwilę wytchnienia, trzeba się przygotować na kolejną falę popołudniowych upałów do ok. 30 stopni w cieniu. Osoby starsze i dzieci powinny zatem korzystać ze świeżego powietrza przed południem, gdy temperatura będzie się utrzymywać pomiędzy 17 a 25 stopni. Potem z każdą godziną warunki będą coraz trudniejsze.

Bez względu na wiek, wychodząc z domu należy pamiętać o nakryciach głowy. Trzeba też pić dużo wody – najlepiej małymi łykam, ale często, bo to pozwoli efektywnie nawodnić organizm, nie powodując skutków ubocznych w postaci częstych wizyt w toalecie. Warto też pamiętać, że woda lub inne napoje, powinna być chłodna, ale nie lodowata i by zawsze mieć jej butelkę pod ręką.

Ważna jest także ochrona skóry, więc albo przewiewne ubrania osłaniające ramiona, plecy i nogi z tkanin naturalnych, jak bawełna czy len, albo dobre kosmetyki z filtrami.

Jeśli zakup klimatyzatora nie wchodzi w rachubę, warto pamiętać, by mieszkanie wietrzyć w nocy, a rano zamykać i zasłaniać okna. Gdyby to jednak nie wystarczyło, to można się ratować wentylatorem, ale trzeba pamiętać, by nigdy nie kierować strumienia powietrza bezpośrednio na siebie.

Nie zapominajmy, że przegrzanie jest dla organizmu bardzo niebezpieczne. Jak je rozpoznać? Charakterystycznym objawem hipertermii jest uczucie gorąca, skóra jest bardzo ciepła i przesuszona, a jednocześnie zlewa się potem. Można także zaobserwować przekrwienie twarzy, a gdy przyczyną jest bezpośrednia ekspozycja na słońce, pojawiają się oparzenia I lub II stopnia.

Przegrzaniu towarzyszy uczucie osłabienia, bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości, obrzęki stóp i okolicy kostek, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia oddychania, a nawet utrata przytomności.

W pierwszej pomocy liczy się czas. Poszkodowana osoba powinna usiąść z zacienionym miejscu, a dla obniżenia ciepłoty ciała stosuje się zimne okłady na głowę, ręce i nogi – gdzie duże naczynia krwionośne znajdują się najbliżej skóry, a następnie resztę ciała, a jeśli może pić – podać niegazowaną chłodną wodę. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować okładów z lodu bezpośrednio na skórę.

Co ważne, osoba przegrzana może wyglądem i zachowaniem przypominać osobę nietrzeźwą. Nie lekceważcie więc nikogo tylko dlatego, że wydaje się wam „podejrzany”. Jeśli nie chcecie lub nie czujecie się na siłach, by udzielić takiej osobie pomocy, wezwijcie pogotowie. W przypadku podejrzenia hipertermii, poszkodowanemu należy jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy. W przeciwnym razie może dojść do potencjalnie śmiertelnego udaru cieplnego.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w EXTRA