NewsREGION

Przeciw grypie szczepią wszystkich dorosłych. Ale zainteresowanie jest niewielkie2 min na czytanie

News - Przeciw grypie szczepią wszystkich dorosłych. Ale zainteresowanie jest niewielkie - myregion

Do tej pory za darmo mogli się zaszczepić m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy. Z 3 mln uprawnionych skorzystało tylko ok. 250 tys. zł. W tej sytuacji rząd zdecydował się rozszerzyć ilość uprawnionych do wszystkich dorosłych. 

W całym kraju jest ok. 3 tys. punktów, gdzie można się zgłosić bez skierowania czy recepty, umówić termin wizyty i skorzystać ze szczepienia. W regionie jest dziesięć takich punktów. 

To szpitale w Nowym Tomyślu i Wolsztynie, przychodnia Medyk we Lwówku, Przychodnia „Hipokrates” w Opalenicy oraz Centrum Medyczne Salus, które ma siedziby w trzech miejscowościach – Wielichowie, Siedlcu i Wolsztynie. Zaszczepić można się również w Szpitalu Rehabilitacyjno – Lecznicym w Wojnowie i w przychodni Marii Szawskiej i Teresy Piaseckiej. Obie placówki znajdują się w gminie Kargowa. – Niestety zainteresowanie jest bardzo małe – przyznaje Łukasz Rządkowski z CM Salus i podkreśla, że pacjenci pytali o szczepionki przeciw grypie we wrześniu i październiku. Wtedy preparatów brakowało. Teraz, kiedy są dostępne ludzie nie chcą już się szczepić. Za to chorych na różne infekcje dróg oddechowych nie brakuje. To nie tylko koronawirus, ale też przeziębienia, grypa czy angina.

Okres jesienno – zimowy to sezon grypy i przeziębień. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, również nowego koronawirusa Sars-CoV-2. Choroby łączy wiele podobieństw, co stanowi wyzwanie zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Przy obu chorobach mogą się pojawić takie objawy jak gorączka, dreszcze, kaszel, katar, ból głowy, u niektórych również wymioty i biegunka. Przy koronawirusie u chorego mogą się pojawić zaburzenia smaku i węchu, ale ten objaw nie występuję u wszystkich. Obie choroby są przenoszone drogą kropelkową. Dlatego ich profilaktyka jest podobna. To m.in. częste mycie rąk wodą z mydłem czy zachowanie odpowiedniego dystansu od innych osób w miejscach publicznych. 

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News