NewsREGION

Przeciek tematów? Dyrektor: Mam nadzieję, że nie trzeba będzie powtarzać egzaminu2 min na czytanie

News - Przeciek tematów? Dyrektor: Mam nadzieję, że nie trzeba będzie powtarzać egzaminu - myregion

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przyznaje, że na jutro planowane jest złożenie doniesienia na policję w sprawie ewentualnego przecieku tematów z matur z języka polskiego. – Na naszą skrzynkę mailową dostaliśmy kilka jednakowych informacji: skany z Google Trends, na których jest pokazane, że dziś po godzinie 7.30 poszukiwana była fraza „ambicje Lalka”, czyli słowa klucze z jednego z wypracowań – wyjaśnił dyrektor CKE. Zaznaczył, że trudno potwierdzić wiarygodność tej informacji. Dlatego trudno wskazać, czy był przeciek, czy nie. – Mamy wątpliwości, więc przekazujemy sprawę do wyjaśnienia policji – powiedział.

Dyrektor Katarzyna Lulkiewicz z wolsztyńskiego ogólniaka ma nadzieję, że nie ucierpią na tym maturzyści i nie będzie konieczności powtarzania egzaminu. Przyznaje, że tuż przed maturą była pytana przez uczniów na co stawia i wytypowała „Lalkę”. – W wyszukiwanych słowach pojawił się konkretny motyw ambicji czy kariery, ale tego już nie przewidziałam – mówi Lulkiewicz.

Z kolei Adam Polański, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu podkreśla, że „Lalka” pojawiała się ostatnio na egzaminach często. – Dlatego można było przypuszczać, że znowu będzie. Żyjemy w czasach z łatwym i szybkim dostępem do informacji. Część z nich jest prawdziwa, a część wyssana z palca. Przy ocenie ich wiarygodności trzeba zwracać dużą uwagę na źródła – mówi Polański.

Dyrektor Lulkiewicz przypomina, że podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku, również w województwie podlaskim. Dyrektor Polański zauważa z kolei, że jeśli uczniowie mają przywołaną w temacie ambicję, nie będą posuwać się do nieuczciwych rozwiązań. – Temat z „Lalką” był fajny i sądzę, że jeśli uczniowie mieli przerobione podstawowe lektury, powinni sobie z nim bez większych problemów poradzić samodzielnie – dodaje.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News