NewsWOLSZTYN

Protestują. Nie chcą farmy fotowoltaicznej w środku wsi i mają pretensje do urzędników2 min na czytanie

News - Protestują. Nie chcą farmy fotowoltaicznej w środku wsi i mają pretensje do urzędników - myregion

Farma ma powstać w Buczu (gm. Przemęt) na gruncie wydzierżawionym od prywatnego właściciela. Kwestie formalne leżą po stronie inwestora. – Cała procedura trwa co najmniej od sierpnia, ale mieszkańcy dowiedzieli się o budowie dopiero 3 grudnia, gdy najbliżsi sąsiedzi działki, na której powstać ma farma, dostali w tej sprawie pierwsze pisma – mówi Jarosław Klecha, którego posesja graniczy z inwestycją od strony ul. Kasztanowej i jest usytuowana najbliżej. Panele mają stanąć ok. 80 metrów od jego domu i warsztatu.

– Wójt stwierdził, że wszystkie formalności przebiegają zgodnie z przepisami, a sołtys zwrócił już do gminy obwieszczenia, które były wywieszone na tablicy ogłoszeń we wsi. Sołtys podpisał takie oświadczenie, ale żadne ogłoszenia w tej sprawie nigdy nie zostały wywieszone – dodaje Jarosław Klecha, a potwierdzają to inni mieszkańcy wsi, którzy jak on nie zgadzają się na budowę farmy. – Trzy pisma miały wisieć na tablicy w sumie przez kilka tygodni. Setki ludzi chodzą do kościoła i nikt ich nie widział – podkreśla Piotr Piątyszek.

Farma ma zająć powierzchnię 2,5 ha z 8-hektarowej działki. – Ma mieć moc 1 MW! Przeliczyliśmy to i w praktyce to będzie ok. 1,2 MW czyli 1 mln 200 tys. wat! – mówi Jarosław Klecha. – Nie jesteśmy przeciwnikami energii odnawialnej, ale nie w środku wsi i nie na górce pomiędzy ul. Kasztanową a Kościelną, gdzie dookoła są domy mieszkalne. Panele trzeba myć, ziemię pod nimi odchwaszczać a to wszystko spłynie deszczówką do nas – tłumaczy. Mieszkańcy mają pretensje przede wszystkim do sołtysa i do urzędników, którzy w ich ocenie nie zadbali należycie o to, by informacja do mieszkańców dotarła.

– We wrześniu było zebranie wiejskie. Był sołtys i władze gminy i nikt się nawet nie zająknął na temat tych planów – mówią mieszkańcy. – To my wybraliśmy tych ludzi i my ich opłacamy z naszych podatków, żeby dbali o nasze interesy – podkreśla Piotr Piątyszek. – A o żaden nasz interes – dodaje.

EI

Podziel się informacją ...
 • 103
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  103
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News