NewsREGION

Projekt ustawy o OSP pod lupą druhów. Trwają konsultacje i pojawiają się zmiany2 min na czytanie

News - Projekt ustawy o OSP pod lupą druhów. Trwają konsultacje i pojawiają się zmiany - myregion

Jak podkreśla komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, nadbryg. Andrzej Bartkowiak, ferment wokół projektu sieją działacze a nie druhowie, a sam – pracując nad tak długo oczekiwaną ustawą spodziewał się zadowolenia wśród strażaków – ochotników, a nie hejtu.

Konsultacje, które prowadzone są właśnie w całym kraju mają wyciszyć emocje i pomóc w wyprawowaniu najlepszych rozwiązań, które zbliżą jednostki ochotnicze do profesjonalnych standardów, ale i podniosą prestiż tej służby.

W wyniku przeprowadzonych dotychczas rozmów w projekcie ustawy pojawi się m in. wyraźny zapis dotyczący tych jednostek OSP, które w chwili wejścia ustawy w życie, zaplanowanego wstępnie na 1 stycznia 2022 r. nie będę spełniały podstawowych wymogów pozwalających przekształcić je w JRG PSP.

– Jednostki działające dziś w KSRG staną się jednostkami JRG OSP z automatu, a te które nie spełniają podstawowych wymogów, będą miały 10 lat na dojście do nich i przekształcenie się – podkreśla Andrzej Bartkowiak. – Te wymogi to samochód lekki ze zbiornikiem 1000 l., sprzęt do ratownictwa technicznego i drogowego oraz pięciu, sześciu wyszkolonych i ubezpieczonych strażaków – wyjaśnia.

OSP nie zainteresowane statusem jednostki ratowniczo – gaśniczej będą mogły w dalszym ciągu funkcjonować w oparciu o ustawę o stowarzyszeniach.

Pod dyskusję poddana zostanie także wysługa druhen. W pierwotnym projekcie każdemu strażakowi – ochotnikowi, bez względu na płeć, dodatek do emerytury przysługiwał po 25 latach czynnego udziału w działaniach ratowniczych. Niewykluczone jednak, że staż ten zostanie ograniczony do 20 lat dla kobiet.

W projekcie mają znaleźć także zapisy o bezpłatnych szkoleniach i zagwarantowaniu na nie odrębnych środków, by jak podkreśla komendant, nie dochodziło do sytuacji w której strażak prowadzący szkolenie, a będący jednocześnie w służbie, zostawiał kursantów i wyjeżdżał na akcję. Mowa jest też o szkoleniach dla kierowców, którzy na wniosek wójta i prezesa OSP będą mogli zrobić uprawnienia kat. C oraz na pojazdy uprzywilejowane.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News