NewsWOLSZTYN

Próby wyłudzeń w Wolsztynie. Przestępcy dzwonią i podają się za policjantów, a komenda ostrzega, by nie dać się nabrać2 min na czytanie

News - Próby wyłudzeń w Wolsztynie. Przestępcy dzwonią i podają się za policjantów, a komenda ostrzega, by nie dać się nabrać - myregion

Wolsztyńscy Policjanci kilkukrotnie odbierali dziś zgłoszenia dotyczące prób wyłudzenia pieniędzy przez osoby podające się za policjantów. Schemat działania przestępców był taki sam w każdym z przypadków – najpierw wybranie numeru stacjonarnego do przypadkowej osoby, przekazanie legendy dotyczącej spowodowania wypadku przez bliską osobę, a finalnie żądanie pieniędzy. Policjanci ostrzegają – tak działają wyłącznie oszuści.

Jak informuje asp. sztab. Wojciech Adamczyk z wolsztyńskiej policji, dzisiaj przed południem rozdzwoniły się telefony w sprawie prób wyłudzeń pieniędzy w kwotach sięgających nawet 200 tys. zł. Oszuści przedstawiający się jako Policjanci dzwonili pod numery stacjonarne mieszkańców Adamowa, Chorzemina, Borui, Chobienic i Belęcina informując, że bliski członek rodziny właśnie spowodował wypadek, w którym zginęła osoba kierująca innym pojazdem – tłumaczy Adamczyk. Wyjaśnia, że w zależności od przebiegu rozmowy przestępcy prosili o podanie pełnych danych osobowych lub o przekazanie pieniędzy, które miały uchronić sprawcę wypadku od odpowiedzialności karnej. 

– W jednym przypadku rozmówczyni modulując swój głos i płacząc przekonywała, że jest córką kobiety, do której dzwoni. Oszustka posłużyła się tą samą legendą, którą wykorzystywał jej wspólnik lub wspólnicy i poprosiła swoją “matkę” o 180 tys. złotych, by uniknąć więzienia – mówi rzecznik komendy. – W innej sytuacji poproszona o 20 tys. zł kobieta miała pójść do banku po pieniądze, a następnie przekazać je policjantom. Kobieta w drodze do banku odwiedziła jednak wolsztyńską jednostkę policji, gdzie usłyszała, że jest jedną z kilku osób, które dziś próbowano oszukać w ten sam sposób. Ostrożność, którą się wykazała niewątpliwie uchroniła ją od utraty pieniędzy – podkreśla aspirant. 

Do godziny 12 Policjanci odebrali 9 zgłoszeń dotyczących próby oszustwa. Szczęśliwie w żadnym z przypadków nie doszło do przekazania pieniędzy przestępcom. – Prosimy wszystkich, szczególnie osoby starsze, by w podobnych sytuacjach pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy, jak również nie podawać swoich danych osobowych – ostrzegają funkcjonariusze. 

opr. ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News