NewsREGION

Problem ze społecznymi lodówkami. Z powodu epidemii nie można tam zostawiać jedzenia2 min na czytanie

News - Problem ze społecznymi lodówkami. Z powodu epidemii nie można tam zostawiać jedzenia - myregion

Po świętach Bożego Narodzenia w nie jednym domu zostało jedzenie. – Jest jeszcze dobre, ale my już mamy trochę dosyć pierogów i bigosu. Chętnie bym to oddała, zamiast wyrzucać do kosza, ale nie bardzo jest gdzie – mówi mieszkanka Wolsztyna. W wielu miastach stawiane są społeczne lodówki. Można tam zostawić nadmiar jedzenia, a ktoś, kto potrzebuje, może je zabrać.

Pod koniec 2018 roku taką lodówkę ustawiono w Zbąszyniu przy Placu Rybaki. Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Lewandowska wspomina, że przejęcie urządzenia od stowarzyszenia z Wrocławia zorganizował prywatnie mieszkaniec miasta. Inicjatywa cieszyła się zainteresowaniem. Lodówkę uzupełniali nie tylko indywidualni mieszkańcy. Dbali też o nią wolontariusze z Liceum im. Stefana Garczyńskiego w Zbąszyniu. – Niestety, w dobie pandemii prosimy mieszkańców, żeby z niej nie korzystali i nic tam nie zostawiali. Nie możemy jej zamknąć, bo nikt nie przewidział, że będzie taka potrzeba – mówi Lewandowska. Podkreśla, że to nie oznacza, że potrzebujący zostali bez wsparcia. – Można się do nas zgłosić. Otwieramy wtedy rachunek w sklepie spożywczym i osoba potrzebująca może zrobić zakupy. W tym roku były to jednak sporadyczne przypadki – mówi Lewandowska.

Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis przyznaje, że jest orędownikiem ustawienia lodówki społecznej w mieście. – Powinna mieć jednak swojego opiekuna, nie możemy tylko postawić urządzenia i tak go zostawić. Rozmawiałem w tej sprawie z dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej i proszę tam zapytać – mówi burmistrz Lis. Dzisiaj (28.12.) szefowej Sylwii Kusior nie zastaliśmy. Pracownicy zmieniają się i tylko część z nich pracuje w siedzibie ośrodka, reszta wykonuję swoje obowiązki zdalnie.

JP

Foto: Lodówka społeczna w Zbąszyniu, jeszcze przed epidemią.

Podziel się informacją ...
 • 15
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  15
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News