GRODZISKNews

Problem z przedszkolem w gminie Wielichowo. Rodzice chcą dłuższej opieki nad dziećmi2 min na czytanie

GRODZISK - Problem z przedszkolem w gminie Wielichowo. Rodzice chcą dłuższej opieki nad dziećmi - myregion

W Wilkowie Polskim funkcjonuje pięciogodzinne przedszkole, ale rodzice domagają się, by powstało ośmiogodzinne. Napisali w tej sprawie petycję go gminy, a wcześniej dwukrotnie w ich imieniu pisała dyrektor przedszkola.

– Zebraliśmy ponad 60 podpisów pod naszą petycją, w której domagamy się utworzenia ośmiogodzinnego przedszkola w Wilkowie Polskim – mówi Marta Czarnecka, autorka petycji. – Złożyliśmy pismo 30 kwietnia, a odpowiedź otrzymaliśmy dopiero 29 czerwca. Rodzice dzieci, które w najbliższych dwóch latach pójdą do przedszkola także chcieliby, żeby nasze przedszkole funkcjonowało dłużej, tak jak inne np. w Śniatach – podkreśla. Mieszkanka zaznacza, że teraz przedszkole jest czynne od 7:30 do 12:30, a to dla pracujących rodziców nie jest rozwiązanie. Do przedszkola uczęszcza czterdzieścioro dzieci, więc zdaniem rodziców nie powinno być problemu z zapewnieniem takiej grupie dłuższej opieki.

Niestety takie rozwiązanie nie jest możliwe, bo nie można spełnić wymogów sanitarnych wyznaczonych przez sanepid. W odpowiedzi na petycję przewodnicząca rady miejskiej Genowefa Feldgebel wyjaśnia, że wydłużenie pracy przedszkola wiąże się z utworzeniem kuchni i miejsca do wydawania posiłków, a to w przedszkolu w Wilkowie jest niemożliwe z powodu zbyt małego lokalu. Kuchnię można utworzyć tylko w pomieszczeniu przechodnim, przez które wychodzi się do łazienki i na ogródek. Wymogi sanitarne nie pozwalają jednak, by dzieci miały przez kuchnię wychodzić na dwór. Radni przeprowadzili wizję lokalną przedszkola z pracownikiem stacji sanitarno-epidemiologicznej, który zakwestionował możliwość wytyczenia prawidłowych ciągów komunikacyjnych. Komisja skarg i petycji jako drugi powód swej odmownej odpowiedzi podała brak możliwości przygotowania większej ilości posiłków przez przedszkole w Wielichowie, które organizuje żywienie dla innych przedszkoli.

Przedszkola nie można też w tym miejscu rozbudować. Jak tłumaczy burmistrz Honorata Kozłowska, powodem są kwestie techniczne, bo działka jest za mała. Jedynym rozwiązaniem tej sytuacji byłoby przeniesienie przedszkola w inne miejsce i zaadaptowanie pomieszczeń w pałacu, w którym już uczą się dzieci klas 1-3. Burmistrz wskazuje jednak, że wiąże się to z dużymi kosztami, a także uzgodnieniami z konserwatorem zabytków, bo pod jego nadzorem znajduje się pałac. Rodzice otrzymali więc odpowiedź odmowną na swoją petycję. Co im pozostaje? Mogą wozić dzieci do przedszkola w Śniatach, bo tam placówka pracuje w trybie ośmiogodzinnym. Mogą również poprzez radnych działać na rzecz przeniesienia przedszkola do pałacu.

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK