NewsREGION

Prezydent podpisał ustawę. 27 grudnia – rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego, jest świętem narodowym1 min na czytanie

News - Prezydent podpisał ustawę. 27 grudnia – rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego, jest świętem narodowym - myregion

Dziś (23.11.) w historycznym hotelu Bazar w Poznaniu, gdzie w grudniu 1918 roku Ignacy Jan Paderewski wygłosił z balkonu mowę uznawaną za moment wzniecenia powstania wielkopolskiego, Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą datę wybuchu powstania świętem – Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. – Powstanie wielkopolskie było wielkim sukcesem. Przez dziesiątki lat było jednak niedoceniane w przestrzeni ogólnopolskiej – mówił prezydent Duda.

Walki rozpoczęły się 27 grudnia 1918 r. po tym jak Niemcy, w odpowiedzi na polskie uroczystości towarzyszące wizycie Paderewskiego, zorganizowali przemarsz wojska przez miasto. Żołnierze zrywali sztandary i chorągwie koalicyjne i polskie, a po zmroku rozpoczęli strzelaninę z Prezydium Policji. Dowódcy polscy wydali rozkaz zdobycia budynku. Po jego opanowaniu zawarli z wrogami porozumienie, zgodnie z którym Niemcy mogli opuścić Prezydium z bronią. Potem Polacy opanowali Dworzec Główny, Pocztę Główną i część fortyfikacji, a 28 grudnia zdobyli Cytadelę, fort Grolmann i arsenał przy ul. Wielkie Garbary. Komisariat Naczelnej Rady Ludowej utworzył Komendę Główną Wojsk Powstańczych z kapitanem Stanisławem Taczakiem na czele.
27 grudnia powstanie wybuchło również w Gnieźnie, Jarocinie, Kórniku, Pleszewie, Wrześni, Środzie i Śremie. 30 grudnia Polacy opanowali Wągrowiec i Gołańcz, a 31 grudnia – Kościan i Oborniki. 1 stycznia Paderewski opuścił Poznań, a powstańcy opanowali Jarocin, Krotoszyn, Mogilno i Nakło. 2 stycznia uderzyli na Nowy Tomyśl, który zdobyli o 3 nad ranem. Do 5 stycznia zajęli: Czarnków, Jutrosin, Kruszwicę, Miejską Górkę, Rawicz, Strzelno i Wolsztyn, a na mocy porozumienia przejęli również Inowrocław.

EI

fot. IPN

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News