NewsNOWY TOMYŚL

Prezes PEC: Nie podnosiliśmy cen od 2013 roku. Teraz albo podniesiemy albo upadniemy2 min na czytanie

News - Prezes PEC: Nie podnosiliśmy cen od 2013 roku. Teraz albo podniesiemy albo upadniemy - myregion

Od 1 stycznia 2022 roku ceny ciepła dostarczanego przez Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej Nowy Tomyśl pójdą w górę o 110 proc. dla odbiorów sieciowych i nieco więcej dla odbiorców korzystających z lokalnych kotłowni. Powód – cena gazu, która wzrosła o 300 proc. – Dotychczas za 1 kWh płaciliśmy 11 groszy, a obecnie jest to 36,5 grosza – mówi prezes Wojciech Kowalski. – W związku z tym, nie mamy innego wyjścia. Musimy podnieść cenę dla odbiorców, albo w lutym ogłosić upadłość firmy – dodaje. PEC wystąpił do Urzędu Regulacji Energetyki na podwyżkę i taką podwyżkę zatwierdził urząd.

– Podwyżka gazu jest miażdżąca i nie śniła się nawet filozofom – mówi Wojciech Kowalski. – Żeby cena dla mieszkańców była jak najniższa, zdecydowaliśmy się nie podnosić opłaty sieciowej, a jedynie za pobrane ciepło i moc zamówioną. – Mamy nadzieję, że do końca 2022 r. sytuacja na rynku energetycznym się ustabilizuje i może nawet uda się trochę obniżyć ceny. Na pewno jednak nie wrócą one do poziomu z tego roku – zaznacza.

Wojciech Kowalski podkreśla, że nowotomyski PEC był jedynym w kraju, który mimo rosnących cen i wahań na rynku, od 2013 r. nie podnosił ceny energii cieplnej. Dotąd był z tego dumny. – Ale dziś sytuacja światowa cen energii nie daje takich szans – podkreśla prezes. Mieszkańcy nie doceniali stabilnych cen i pieniędzy, które przez lata zostawały w ich portfelach. Teraz natomiast głośno krytykują podwyżkę. – Dziś nie mamy żadnego wpływu na zaistniałą sytuację – dodaje.

Skąd różnica pomiędzy cenami dla odbiorców ciepła sieciowego i z lokalnych kotłowni? Prezes PEC wyjaśnia, że cena gazu dla małych kotłowni rosła od lica 2021. Podnoszona była przez dostawcę trzy razy i odbiorcy powinni już dawno zapłacić za ogrzewanie mieszkań więcej. Ale wiedząc, że podwyżki dla wszystkich są nieuniknione, PEC nie podnosił im ceny wcześniej niż pozostałym odbiorcom, bo nie chciał wprowadzać rozróżnień.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News