NewsREGION

Premier ogłosił szczegóły pięciu filarów Polskiego Ładu3 min na czytanie

News - Premier ogłosił szczegóły pięciu filarów Polskiego Ładu - myregion

Nowy program społeczno-gospodarczy ma być odpowiedzią PiS na rzeczywistość pocovidową Zmiany dotyczą służby zdrowia, sprawiedliwego systemu podatkowego, inwestycji, polityki, mieszkaniowej i emerytur.

Służba zdrowia ma być oparta na nowych źródłach finansowania. – Nasze podstawowe zobowiązanie to w ciągu sześciu lat podnieść wydatki na zdrowie Polaków do poziomu 7 proc. PKB Polski, a już w ciągu dwóch lat osiągnąć pułap 6 proc. – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Zniesiony ma być limit przyjęć do lekarzy – specjalistów. – Po to żeby skrócić kolejki, to będzie jeden z podstawowych celów – mówił premier.

Drugi filar to bardziej sprawiedliwy system podatkowy, 18 mln ludzi ma skorzystać na tym systemie. Ma spowodować, że pracować będzie jak najwięcej ludzi. – Wdrażamy rozwiązanie, które postawi nas powyżej niektórych bogatych krajów Zachodu – mówił premier. Kwota wolna od podatku ma wzrosnąć do 30 tys. zł. – Ta kwota będzie wyższa niż we Francji, w Hiszpanii, czy we Włoszech. To rewolucja dla 18 mln Polaków – mówił Morawiecki. Ma to spowodować, że dla osoby, która zarabia na poziomie wynagrodzenia minimalnego, 1650 zł netto zostanie w portfelu.

– Osoby, które zarabiają na poziomie średniej krajowej będą beneficjentami zmiany systemu, w kierunku systemu prawdziwie progresywnego – mówił Morawiecki. Drugi element wzmocnienia budowy klasy średniej to podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł. – Próg nie był zmieniany od 12 lat – wyjaśniał prezes rady ministrów. Rząd zdecydował się wesprzeć rodziców w pierwszych trzech latach po narodzinach dziecka. Wprowadzony ma być rodzinny kapitał opiekuńczy – 12 tys. zł do wykorzystania między 12 a 36. miesiącem życia dziecka.

Trzeci filar to emerytury do 2 tys. 500 zł bez podatku. – Lepsze życie dla naszych seniorów. Chcemy żeby emeryci, którzy czują się na siłach, mogli pracować bez podatku, jeżeli nie będą pobierać emerytury. Będą mogli budować kapitał emerytalny – mówił premier.

Punkt czwarty to program mieszkaniowy. – To bolączka wszystkich rządów III RP. Pięciolatka PiS to prawie milion mieszkań oddanych do użytku. To za mało program (Mieszkanie plus – red.), który zaproponowaliśmy w pierwszej odsłonie nie wyszedł tak jak chcieliśmy. Własne cztery kąty to nie może być luksus, zdecydowaliśmy na rewolucję wolnościową i godnościową – mówił premier. Rząd chce żeby można było bez zezwolenia, tylko na złożone zgłoszenie budować domy do 70 m kw. Warunki muszą być do tego w miejscowym planie zagospodarowania. – Przepisy mają być gotowe w ciągu najbliższych miesięcy – zapowiedział Morawiecki. Polskie państwo ma zagwarantować wkład własny do wysokości 40 procent wartości mieszkania. Maksymalnie 150 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt lub oferować dofinansowanie w wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego czy też rodzin wielodzietnych (w zależności od liczebności rodziny).

Piąty filar to wielki program inwestycyjny. – Tworzymy Fundusz Polskich Inwestycji, wielkości kilkudziesięciu miliardów złotych rocznie. W ciągu najbliższych siedmiu lata ma powstać 2 tys. 500 km dróg i autostrad. Chcemy do 2030 lub 2031 roku zakończyć całą planowaną siatkę dróg ekspresowych i autostrad. Zaplanowaliśmy na ten cel 220 mld zł – mówił Morawiecki. Zapowiedział też finansowanie czystej energii, inwestycje w drogi wodno-kanalizacyjne na terenach, które są ich pozbawione. Do tego 5G, czyli rewolucja cyfrowa.

Trwa prezentacja programu Polski Ład.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News