GRODZISKNews

Prawie dwa lata szukali pieniędzy na mural upamiętniający powstańców. W końcu się udało4 min na czytanie

GRODZISK - Prawie dwa lata szukali pieniędzy na mural upamiętniający powstańców. W końcu się udało - myregion

Dwa lata temu druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Konojadzie (gm. Kamieniec) odsłonili pierwszy mural. Wejście do ich siedziby zdobi duży wizerunek św. Floriana. Już wtedy pomyśleli o uczczeniu Powstańców Wielkopolskich i zwróceniu uwagi dzieci i młodzieży na lokalną historię i bohaterów. – Poszukiwanie wsparcia, dzięki któremu będziemy mogli zrealizować pomysł, trwało prawie dwa lata. W kilku konkursach nasze wnioski odrzucono – mówi Adam Kaczmarek z OSP Konojad. Ostatecznie na realizację projektu udało się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach programu Mur, którego głównym celem jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości obywatelskiej i kulturowej.

Koszt namalowania podobizny powstańca na ścianie sali wiejskiej o powierzchni 70 mkw. to ok. 11 tys. zł. W budżecie gminy Kamieniec znalazły się pieniądze na usunięcie okna i przygotowanie ściany do malowania. Mural odsłonięto w czwartek (11.12.) w Święto Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Konojadzie. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy udali się pod mural upamiętniający Powstanie Wielkopolskie. Krzysztof Poznaniak odczytał list autorstwa Stanisława Kostańskiego – mieszkańca Konojadu biorącego udział w bitwie pod Verdun. Następnie prelekcję o Powstańcach Konojadu i okolic wygłosił Stanisław Wałkiewicz. W imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka list z gratulacjami i podziękowaniami odczytał kapitan Sebastian Żukowicz z IV Pułku Przeciwlotniczego. Historię powstania muralu przedstawił sekretarz OSP Konojad Adam Kaczmarek.

Słowa podziękowania do inicjatorów powstania muralu skierował także Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński, podkreślając, iż jesteśmy zobowiązani, żeby kultywować pamięć o powstańcach i przekazywać ją kolejnym pokoleniom.

Oficjalnego odsłonięcia muralu dokonali wójt Piotr Halasz i prezes jednostki OSP Konojad Piotr Sołtysiak. Chwila ta została podkreślona salwą honorową w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gratz. Natomiast ks. Roman Ratajczak, który celebrował uroczystą mszę św. – poświęcił mural.

Za zasługi dla pożarnictwa uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP brązowym medalem zostali odznaczeni Karol Nowak, Damian Kleczyński, Adam Kaczmarek, Maciej Napierkowski, Mateusz Żurek i Beniamin Prałat. Odznaczenia wręczył wójt Piotr Halasz, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim bryg. Krzysztof Wojtaszewski oraz prezes zarządu Oddziału Powiatowego OSP druh Leszek Chojnacki.

W sali wiejskiej goście mogli zobaczyć uroczysty apel przygotowany przez uczniów i nauczycieli miejscowej szkoły. Obszerną wystawę pamiątek związanych z Powstaniem Wielkopolskim udostępnił i przygotował Stanisław Wałkiewicz.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK