NewsREGION

Praca dla rachmistrzów przy spisie rolnym. Kto może nim zostać? Ile będzie można zarobić na spisywaniu gospodarzy?2 min na czytanie

News - Praca dla rachmistrzów przy spisie rolnym. Kto może nim zostać? Ile będzie można zarobić na spisywaniu gospodarzy? - myregion

Spis rolny ma zostać przeprowadzony w terminie od 1 września do 30 listopada. Udział w nim jest obowiązkowy. Dotyczy użytkowników gospodarstw rolnych, którzy są zobowiązani podać dokładne i zgodne z prawdą informacje.

Spis odbywa się w trzech formach. Można samemu, za pośrednictwem internetowej aplikacji, wypełnić formularz dostępny na stronie Głównego Urzędu Statystycznego albo to rachmistrz może przeprowadzić wywiad telefonicznie lub bezpośrednio. W gminach pracami kierują wójtowie lub burmistrzowie dlatego na większości stron internetowych urzędów ukazały się ogłoszenia o poszukiwaniu chętnych na stanowisko rachmistrza. Nabór ruszył w poniedziałek (15.06.) i potrwa do 8 lipca.

Rachmistrzem może zostać osoba pełnoletnia, zamieszkała w danej gminie, posiadająca co najmniej średnie wykształcenie, posługująca się językiem polskim w mowie i w piśmie oraz nieskazana za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Kandydaci na rachmistrzów przejdą szkolenie, które zakończy się egzaminem w formie e-learningu. Osoby, które odpowiedzą dobrze na co najmniej 60 proc. pytań, zostaną wpisane na listę kandydatów na rachmistrzów terenowych prowadzoną przez gminnego komisarza spisowego, czyli wójta lub burmistrza. Miejsce na liście zależy od liczby punktów z egzaminu. Im więcej tym oczywiście lepiej, bo to spośród osób z najwyższą liczbą punktów z egzaminu zastępca właściwego wojewódzkiego komisarza spisowego powoła rachmistrzów terenowych.

Ile będzie można na tym zarobić? Wynagrodzenie rachmistrza terenowego to 37 zł brutto za jeden przeprowadzony bezpośrednio wywiad. Inaczej jest w przypadku rachmistrza telefonicznego. Za każdy wywiad telefoniczny z rolnikiem dostanie 20 zł brutto, a 12 zł brutto za każdy dzień pełnienia dyżuru telefonicznego przy udzielaniu informacji w trybie infolinii spisowej i umawiania bezpośrednich wywiadów z rolnikami.

Spis rolny ma kosztować prawie ćwierć miliona złotych. Wydatki na jego organizację i przeprowadzenie podzielono na trzy lata. W ubiegłym roku wydano już 68 mln zł. W tym roku ma na ten cel pójść 170 mln zł, a w przyszłym roku 5 mln zł. Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unia Europejska. W państwach członkowskich ONZ pełne badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. Poprzedni spis rolny odbył się w Polsce w 2010 roku.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News