FOTONewsNOWY TOMYŚL

Pożegnanie ks. proboszcza Andrzeja Grabańskiego. „Dziękujemy za to, że dla każdego miałeś czas, pozdrowienia i dobre słowo”5 min na czytanie

FOTO - Pożegnanie ks. proboszcza Andrzeja Grabańskiego. „Dziękujemy za to, że dla każdego miałeś czas, pozdrowienia i dobre słowo” - myregion

Dziś w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu, po mszy świętej o godz. 11, uroczyście pożegnano odchodzącego na emeryturę proboszcza, ks. kanonika Andrzeja Grabańskiego. W pożegnaniu licznie uczestniczyli parafianie, ale i przedstawiciele władz i organizacji. 

Za lata posługi na rzecz parafii ks. Grabańskiemu dziękowali m.in. prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu Andrzej Funka wraz z przewodniczącym rady nadzorczej Zbigniewem Markowskim czy starosta Powiatu Nowotomyskiego Andrzej Wilkoński ze swoim zastępcą Marcinem Bramborem. Wyrazy uznania w stronę ks. kanonika kierowali również m.in. przedstawiciele harcerzy i nowotomyskich szkół. Słowo, które powtarzało się najczęściej, to „dobroć”, bo to nią, jak podkreślali uczestnicy uroczystości, w wielu swoich działaniach kierował się proboszcz Grabański.

– Księże proboszczu, możesz być dumny z tego, co pozostawiasz po sobie, jako fantastyczny dyrektor tej parafii – zaznaczał starosta, Andrzej Wilkoński przepraszając za świecki zwrot, którego użył. – Podziękowania należą ci się przede wszystkim za twoją niezmierzoną dobroć i zawsze pozytywny odzew. Byłeś wszędzie – w policji, straży, z osobami niepełnosprawnymi. Można powiedzieć, że byłeś nie tylko tam, gdzie cię poprosili, ale też tam, gdzie uważałeś, że jako człowiek i jako kapłan powinieneś być – mówił Andrzej Wilkoński, który w imieniu starostwa, jak i radnych powiatowych, życzył proboszczowi w nowym okresie życia tego, aby dobroć, którą ma w sobie, spotykała się z wzajemnością. 

W podobnym tonie wypowiadał się także prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu, Andrzej Funka, jak i harcerze, którzy okazali proboszczowi wdzięczność, że zawsze wspierał ich w podejmowanych przez nich działaniach. – Żadne słowa z pewnością nie wyrażą pełni wdzięczności na jakie zasługujesz. Chcemy cię zapewnić, że w bardzo wielu sercach twoich parafian jest dużo ciepła dla twojej osoby. To dlatego, że zawsze dla każdego miałeś czas, dobre słowo, pozdrowienia i uśmiech – mówiono podczas uroczystości, a sam jej bohater, ks. Grabański, nie krył wzruszenia słysząc tyle dobrych słów. 

Głos zabrał także senator RP Jan Filip Libicki, który osobiście przyjechał pożegnać ks. kanonika. Życzył mu tego, aby na emeryturze miał dużo czasu dla siebie i mógł zadbać o siebie i swoje zdrowie. Wspomniał także, że życzy księdzu zbawienia, ale proboszcz, słynący z poczucia humoru, od razu odparł, że to może sugerować, iż odszedł już do Pana. – Proszę się nie gniewać panie senatorze. Jak tak już zawsze mam, że mam takie żartobliwe komentarze – powiedział z uśmiechem ks. kanonik, co nie zdziwiło zebranych na uroczystości parafian. Wielu z nich zna poczucie humoru duchownego i potwierdza, że to skracało dystans i powodowało, że ks. Grabański przyciągał do siebie ludzi. Wielu z nich często też osobiście witał przed mszą świętą i pozdrawiał. 

Ks. proboszcz Andrzej Grabański odchodzi na emeryturę po 47 latach kapłaństwa. Przed laty organizował pielgrzymki do Częstochowy, a był ceniony również za liczne remonty, których dokonywał w parafiach, w których pracował. Kiedy w czerwcu 2013 roku obchodził 40-lecie kapłaństwa, pełniąc już posługę w Nowym Tomyślu, na uroczystość licznie przybyli także mieszkańcy Żydowa, jak i Szamotuł, gdzie wcześniej pracował, z burmistrzem tego miasta na czele. Duchowny otrzymał święcenia kapłańskie w 1973 roku z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Katedrze Poznańskiej. W trakcie swojej pracy duszpasterskiej był m.in. proboszczem parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szamotułach, a ostatnie osiem lat spędził w Nowym Tomyślu. 

W kolejną niedzielę (2.08.) odbędzie się uroczyste przywitanie nowego proboszcza, którym został ks. Grzegorz Walachowski – dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Józefa w Rostarzewie. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w FOTO