WOLSZTYN

Powiatowy Lekarz Weterynarii zniósł zakaz wstępu do lasu, który wprowadzono z powodu ASF1 min na czytanie

WOLSZTYN - Powiatowy Lekarz Weterynarii zniósł zakaz wstępu do lasu, który wprowadzono z powodu ASF - myregion

Zakaz wstępu do lasu z powodu Afrykańskiego Pomoru Świń obowiązywał przez kilka tygodni i obejmował cały teren leśnictw Kębłowo i Dąbrowa oraz części leśnictw Zacisze, Nowe Tłoki, Powodowo i Kopanica.Wczoraj (29.04.) został zniesiony i po zniesionym kilka dni temu zakazie związanym ze stanem epidemii koronawirusa w kraju, lasy są otwarte. 

Dominika Kmet, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie wyjaśnia, że wniosek w tej sprawie wpłynął od Nadleśnictwa Wolsztyn. Z powodu suszy strażacy mają dużo interwencji związanych z gaszeniem pożarów ściółki leśnej i drzew. Formalnie wszyscy ratownicy powinni mieć zgody na wstęp do lasu, żeby nie utrudniać im pracy zakaz został zniesiony.

Dalej nie wolno jednak korzystać ze znajdującej się naterenach leśnych miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania. Zakaz ten nie dotyczy np. wykonywania czynności zawodowych, zadań służbowych lub pozarolniczej działalności gospodarczej.

Mimo obowiązującego prawie na terenie całego kraju trzeciego, najwyższego stanu zagrożenia pożarowego, nadleśniczy nie wprowadził z tego powodu zakazu wstępu do lasów. Zgodnie z przepisami robi się to, gdy wilgotność ściółki przez pięć kolejnych dni wynosiła mniej niż 10 proc., czyli mniej niż kartka papieru. 
RED

Na zdjęciu tabliczki, które są już nieaktualne. Nie wiadomo jednak, czy wkrótce nie wrócą. Tym razem z nie powodu ASF, czy epidemii koronawirusa, a z powodu suszy. 

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w WOLSZTYN