NewsREGION

Powiat wolsztyński w strefie czerwonej, cały kraj w żółtej. Nowe decyzje rządu w sprawie pandemii2 min na czytanie

News - Powiat wolsztyński w strefie czerwonej, cały kraj w żółtej. Nowe decyzje rządu w sprawie pandemii - myregion

W całym kraju odnotowano dzisiaj (8.10.) 4 tys. 289 przypadków zakażeń. W województwie wielkopolskim było ich 506, a w naszym regionie 41. 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty (10.10.) cały kraj zostanie objęty żółtą strefą. W naszym przypadku będzie to dotyczyło powiatu nowotomyskiego i grodziskiego. Powiat wolsztyński trafi do strefy czerwonej. Szef rady ministrów wyjaśnił na popołudniowej konferencji prasowej, że w przypadku takiej dynamiki, podwojenie liczby zakażeń będzie następować co trzy dni. W związku z tym wprowadzono kolejne ograniczenia.

W całym kraju trzeba pamiętać o nakazie zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6 do 22. Należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 mkw. W lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Obowiązują też limity osób, które mogą brać udział w imprezach okolicznościowych. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. To ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. W strefie żółtej w przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 metr kw. 

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 metrów.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News