NewsREGION

Posłowie Rutnicki i Porzucek komentują projekt zmian w ustawie o KRRiT1 min na czytanie

News - Posłowie Rutnicki i Porzucek komentują projekt zmian w ustawie o KRRiT - myregion

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce znowelizować ustawę o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Projekt ustawy trafił do Sejmu 7 lipca i od razu wzbudził kontrowersje.

To problem jedynie dla TVN-u, który należy do amerykańskiej firmy Discovery, dlatego część komentatorów już okrzyknęła projekt “ustawą any TVN-owską”. TVN-em – poprzez Polish Television – zarządza Holding BV zarejestrowany w Holandii należącej do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Według obowiązujących przepisów, to wystarczy, ale po ich zmianie stanie się sprzeczne z prawem. Co o zmianach w ustawie myślą posłowie z naszego regionu?

Poseł PiS Marcin Porzucek podkreśla, że podobne rozwiązania funkcjonują np. we Francji i w Niemczech. – Chcemy, żeby właścicielami mediów były krajowe firmy, ale oczywiście mamy rynek otwarty dla państw Unii Europejskiej. Nie wymyśliliśmy nic nowego. Chcemy zapobiec przejmowaniu mediów przez firmy związane z Chinami czy Rosją. Jestem ostrożny w formułowaniu wniosków o kneblowaniu ust komukolwiek – mówi Porzucek. – W wyborach w 2015 mieliśmy przeciwko sobie prawie 90 proc. mediów i wygraliśmy. W 2019 wyborcy również stanęli po naszej stronie, bo widzą dobre rozwiązania, które wprowadzamy – mówi Porzucek.

Odmiennego zdania jest poseł Platformy Obywatelskiej Jakub Rutnicki. – To o czym mówią politycy PiS to bzdury. Zmiany w ustawie są wycelowane w kapitał amerykański – naszego sojusznika i strategicznego partnera. PiS – owi chodzi o to, żeby zakneblować media. Wiedzą, że mogą przegra wybory, dlatego chcą przejąć kontrolę nad mediami. Obowiązkiem nas wszystkich jest zadba, żeby w Polsce był pluralizm. Tymczasem widać, że PiS jest już nie na drodze, ale na autostradzie do autorytaryzmu – mówi Rutnicki.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News