NewsREGION

Poseł Marta Kubiak o programie Profilaktyka 40 plus: Chodzi o odbudowę zdrowia Polaków2 min na czytanie

News - Poseł Marta Kubiak o programie Profilaktyka 40 plus: Chodzi o odbudowę zdrowia Polaków - myregion

Z początkiem lipca ruszył program „Profilaktyka 40 plus” z równoczesnym zniesieniem limitów do lekarzy specjalistów. Jak tłumaczy poseł Marta Kubiak (PiS), program jest realizowany w ramach szeroko promowanego Polskiego Ładu i ma na celu diagnozowanie na wczesnym etapie wszelkich problemów zdrowotnych oraz odbudowę zdrowia Polaków.

– Profilaktyka 40 plus skierowana jest do osób, które w roku przeprowadzania badania ukończą bądź ukończyli 40 lat, nie korzystali wcześniej z programu i uzupełnili ankietę przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub przez infolinię 22 735 39 53 – wyjaśnia Marta Kubiak. 

Badania jakie obejmuje program „Profilaktyka plus” dzielą się na trzy grupy. Pierwszą z nich jest pakiet badań dla kobiet, w skład którego wchodzą m.in. morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie glukozy we krwi; próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP; poziom kreatyniny we krwi; badanie ogólne moczu. Drugą pakiet badań dla mężczyzn, w skład którego wchodzą m.in.: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie glukozy we krwi; próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP; poziom kreatyniny we krwi; badanie ogólne moczu; poziom kwasu moczowego we krwi. 

Trzecią grupą jest pakiet badań wspólnych, obejmujący pomiar ciśnienia tętniczego; pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie; obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI); ocena miarowości rytmu serca. 

Aby skorzystać z pakietu badań diagnostycznych należy wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta lub przez infolinię. Następnie poczekać ok. dwa dni robocze na wystawienie e-skierowania i wybrać placówkę, w której trzeba umówić się na termin badania. Wykaz placówek realizujących badania w ramach programu dostępny jest na stronie pacjent.gov.pl

– Szczerze zachęcam wszystkich, którzy są uprawnieni do skorzystania z możliwości wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. Doskonale wiemy, że w czasie pandemii dostęp do lekarzy był nieco utrudniony i profilaktyka zeszła na dalszy plan. Wiele chorób, zwłaszcza we wczesnym stadium nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wcześnie wykryć chorobę, unikając długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest następstwem zbyt późnej diagnozy – mówi poseł Marta Kubiak. 

Jeśli wyniki badań będą wykazywały jakiekolwiek nieprawidłowości to dzięki zniesieniu limitów przyjęć zdecydowanie szybciej uzyskamy pomoc u lekarza specjalisty. – Sądzę, że nie ma nic cenniejszego niż zdrowie. Naszym obowiązkiem jest dbanie o to, by jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją zdrowotną – dodaje parlamentarzystka. 

opr. ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News