NewsWOLSZTYN

Ponad pół miliona na nowy wóz bojowy! Pieniądze dostanie tylko jedna gmina w regionie2 min na czytanie

News - Ponad pół miliona na nowy wóz bojowy! Pieniądze dostanie tylko jedna gmina w regionie - myregion

Gmina Przemęt jest jedyną gminą w powiecie wolsztyńskim, która otrzyma dofinansowanie z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej do zakupu ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego. – Na zarządzie gminnym zdecydowaliśmy, że samochód trafi do jednostki OPS w Kaszczorze – mówi wójt Janusz Frąckowiak. – Kaszczor ma obecnie najstarszą flotę, znajduje się na styku dwóch województw: lubuskiego i Wielkopolski, ma też najwięcej lasów, a w sezonie przybywa tu 10 tys. mieszkańców – wyjaśnia.

Dofinansowanie to niespełna 60 proc. kosztów zakupu samochodu, którego cena w zależności od marki, uzbrojenia i wielkości zbiornika na wodę może się wahać od ok. 1 mln do 1 mln 200 tys. zł. Już w grudniu ubiegłego roku gmina zabezpieczyła w budżecie na 2021 rok 350 tys. zł na wkład własny, a gdy okazało się, że dofinansowanie będzie niższe niż zakładano na początku, przeznaczyliśmy na ten cel kolejne 150 tys. zł – mówi Janusz Frąckowiak. W sumie gmina dopłaci do zakupy 500 tys. zł, ale jak podkreśla wójt, jeśli trzeba będzie jeszcze co nieco dołożyć, to też się znajdzie. – Bo jeśli kupować taki wóz, to najlepszy! – podkreśla.

W sumie KGPSP dofinansuje zakup 314 samochodów, z których większość to najbardziej uniwersalne średnie samochody ratowniczo – gaśnicze. Trafią one do jednostek OSP w całym kraju, a 32 z nich do Wielkopolski. Pieniądze na pomoc w zakupie samochodów pochodzą z kilu źródeł. Ponad 60 mln zł przeznaczą na ten cel Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, blisko 50 mln będzie pochodzić z dotacji Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego, prawie 20 mln zł z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a 14 mln 500 tys. zł ze środków pochodzących z odpisów z firm ubezpieczeniowych. W sumie daje to 139 mln 700 tys. zł.

EI

fot. KGPSP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News