EXTRAGRODZISKNews

Ponad 700 kilometrów wzdłuż Bałtyku. Pan Krzysztof: I to traktorem!5 min na czytanie

EXTRA - Ponad 700 kilometrów wzdłuż Bałtyku. Pan Krzysztof: I to traktorem! - myregion

Niespełnione marzenia nie mają swojej ceny, dlatego Krzysztof Bimkiewicz razem z przyjaciółmi je realizują. I właśnie wrócili z ośmiodniowej wyprawy z nad Bałtyku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że przejechali całe wybrzeże… traktorami. 

– Pomysł kiełkował w głowie od dawna i w końcu nadszedł czas na jego realizację – śmieje się pan Krzysztof, mieszkaniec Woli Jabłońskiej. Wyjaśnia, że przygotowania do wyprawy trwały dość długo, bo traktory trzeba było sprawdzić, a tym samym rozebrać niemal do ostatniej śrubki. Choć drobnych awarii na liczącej ponad 700 km i tak nie dało się uniknąć. Mimo tego, cała ekipa licząca dwanaście maszyn dotarła do celu, którym była latarnia morska w Świnoujściu. Odwiedzając po drodze szesnaście takich obiektów, bo punktem startowym były Piaski położone trzy kilometry od granicy z Obwodem Kaliningradzkim. – Nie było łatwo, ale daliśmy radę! – podkreśla pan Krzysztof. 

W wielkiej wyprawie wzięło udział kilka załóg, m.in. z Podkarpacia, Kaszub, Bielska Białej, Śląska i Wielkopolski. Żadna nie jechała nowoczesnym traktorem, wszystkie były zabytkowe. Od Ursusów po Porsche. Odnowione, wypucowane, przygotowane do długiej trasy. Pan Krzysztof opowiada, że poważnych awarii udało się uniknąć, a były tylko te drobne – spalone rozruszniki, zepsute alternatory czy drobne wycieki oleju. – Trudno się spodziewać, by w zabytkowych traktorach nic nie wysiadło – śmieje się pasjonat. Wspomina, że dopisała pogoda, bo nie było deszczu. – Wiele maszyn nie miało dachu, więc obyło się bez przemoczenia. Nie powiem jednak, by było aż tak łatwo. Wysoka temperatura dawała się we znaki – mówi pan Krzysztof, wyjaśniają, że czasem dochodziła do 35 stopni Celsjusza. Pasjonat opowiada też o wielkiej życzliwości ludzi spotykanych po drodze. – Dostawaliśmy zaproszenia od sołectw czy szkół (szkoła podstawowa w Łęknie). Wzięliśmy też udział w VI spotkaniu miłośników starych ciągników MotoRock w Sasinie jako honorowi goście (Sasino według traktorzystów posiada najpiękniejszą plaże w Polsce ponieważ mogliśmy na nią wjechać traktorami i zażyć w ciepłym Bałtyku kąpieli). Poznaliśmy dziesiątki pasjonatów, a przy tym sporo zwiedziliśmy – mówi Krzysztof Bimkiewicz. Wymienia nie tylko liczne latarnie, bo w końcu one były głównymi punktami wyprawy, ale i przejazdy przez centra Sopotu czy Gdańska. – W drugim z miast dostaliśmy specjalne zezwolenie, bo inaczej nie byłoby to możliwe – podkreśla pan Krzysztof. 

Nie ma co ukrywać, że traktory, zwłaszcza zabytkowe, nie jeżdżą szybko. Maksymalna prędkość to 25 km na godzinę. Ale członkom wyprawy Bałtyk Trip Traktor nie śpieszyło się zanadto. Trasę rozplanowali tak, by przebiegała bez nerwów. Dzięki temu zobaczyli nie tylko latarnie, ale Fort Gerharda w Świnoujściu. Mieli też czas, by poplażować i się pobawić. Krzysztof Bimkiewicz chwali też policjantów, którzy okazali wielką życzliwość. Nie dość, że ani razu ich nie zatrzymali, to jeszcze kibicowali i chwalili za zachowanie na drodze. Bo traktory nie jechały jeden za drugim, 

a w odstępach. Dzięki temu nie psioczyli kierowcy, którzy mogli ich wyminąć. Pan Krzysztof wspomina, że był tylko jeden smutny moment całej wyprawy. – Ten, kiedy dojechaliśmy do celu. Wtedy nastąpiła grobowa cisza… – opowiada. Ale od razu dodaje, że w planach jest już kolejna eskapada. – Może Skandynawia? – zastanawia się z uśmiechem. Więcej szczegółów jednak nie zdradza, a zaznacza tylko, że marzenia są po to, by je realizować. – I ja to robię! – podkreśla. Na koniec dodaje, że jest wdzięczny rodzinie, przyjaciołom czy firmom, które wsparły wyprawę. – A także firmie Korbanek z Tarnowa Podgórnego, która przetransportowała nam traktory nad Bałtyk – zaznacza. I podkreśla, że we wrześniu będzie możliwość spotkania się z uczestnikami Bałtyk Trip Traktor wraz z ich maszynami w powiecie wolsztyńskim, a więcej szczegółów poda na stronie Traktor Majster.

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w EXTRA